7 největších chyb při plánování rekonstrukce bydlení

shutterstock.com
shutterstock.com

Rekonstrukcí domu či bytu můžete i prostory ve starých budovách přeměnit na pohodlné moderní bydlení. Tomuto příjemnému výsledku však předchází náročné období samotné rekonstrukce. Vzhledem k tomu, že k rekonstrukci bydlení člověk přistoupí většinou jen jednou za život, z nedostatku zkušeností může dojít k mnoha chybám. Podívejme se na sedm nejčastějších omylů, které mohou rekonstrukci nepříjemně zkomplikovat.

1. Finance na prvním místě

Rekonstrukce je finančně náročná záležitost. Proto prvním kritériem při rozhodování, zda a v jakém rozsahu přistoupit k rekonstrukci, jsou vaše finanční možnosti. Pečlivě propočítejte předpokládané náklady na materiál a práci.

Ceny si zjistěte na internetu a raději počítejte vždy s horním odhadem, jen tak vás později nepříjemně nepřekvapí nárůst výsledné ceny. Vyplatí se také dopředu počítat s jistou finanční rezervou na nečekané výdaje, především při rekonstrukci staršího domu se mohou vyskytnout problémy, které bude potřeba vyřešit a se kterými jste dopředu nepočítali.

2. Praktické řešení prostoru

Od rekonstrukce si slibujeme především hezčí i pohodlnější bydlení. Hlavní zřetel by se přitom měl brát především na pohodlnost a praktičnost vzniklého prostoru. Nepřemýšlejte tedy prvotně nad tím, aby výsledek působil honosně a reprezentativně. Nejprve myslete na praktické aspekty každodenního života a v druhém kole potom volte řešení, která budou co nejestetičtější.

3. Rekonstrukce svépomocí

Mnoho lidí plánuje rekonstrukci svépomocí, aby ušetřili peníze za práci. Je však třeba myslet na to, že rekonstrukce je velký zásah do bytu či domu a bez dostatku zkušeností si s ní těžko poradí i jinak velmi šikovný domácí kutil. Rekonstrukci svépomocí proto zvažte pouze v případě, že sami máte zkušenosti v oboru stavebnictví či máte někoho podobně zkušeného a ochotného pomoci v příbuzenstvu či mezi blízkými přáteli.

4. Výběr řemeslníků

Pokud se rozhodnete, že rekonstrukci svěříte specializované firmě či najmete řemeslníky na jednotlivé práce, pečlivě vybírejte. Zjistěte si cenu, kterou jednotlivé firmy za provedení práce nabízí, poptejte se i po jejich časových možnostech. Na internetu potom zkuste vyhledat další informace o firmě a přečtěte si zkušenosti jejich dřívějších zákazníků.

Dobrým vodítkem při výběru je rovněž rychlost, s jakou firmy reagují na vaše e-maily či telefonáty. S vybranou firmou nezapomeňte sepsat smlouvu o dílo, ve které bude podrobně popsán rozsah prací, cena i termín dokončení a případné penále při nedodržení termínu.

5. Cena za materiál

Při výběru materiálu je třeba sledovat nejen to, zda se vám líbí, ale také cenu a kvalitu materiálu. Pokud při rekonstrukci zvolíte pomoc firmy, nespoléhejte se vždy na zprostředkované dodání materiálu firmou. Mnohdy se vám podaří sehnat materiál ve stejné kvalitě levněji. Při výběru dlažby do koupelny navíc zkoumejte nejen dekor a barvu dlažby, ale také její protiskluzové vlastnosti.

Málokterá rekonstrukce se dokončí včas, snažte se, aby to bylo o co nejméně, zdroj: shutterstock.com
Málokterá rekonstrukce se dokončí včas, snažte se, aby to bylo o co nejméně, zdroj: shutterstock.com

6. Promyšlené plánování

Celou rekonstrukci je důležité mít důkladně promyšlenou ještě před začátkem všech prací. S většinou úprav je nutné počítat dopředu a při dodatečném rozmyšlení až v průběhu prací je buď není možné provést nebo se tím celá rekonstrukce zkomplikuje a protáhne. Zajistěte také předem všechen potřebný materiál a připravte se na rekonstrukci rovněž po stránce papírové – vyřiďte včas všechna nutná povolení a posudky (např. statický posudek atp.).

7. Načasování

Dobře promyslete i načasování jednotlivých prací. Pokud vám celou rekonstrukci bude provádět jedna firma, máte o starost méně. Pokud však budete najímat na jednotlivé práce různé řemeslníky, je třeba dobře promyslet návaznost prací a dbát na dodržování termínů, aby jedna pracovní parta neblokovala druhou.

Dále se vyplatí načasovat rekonstrukci i v rámci kalendářního roku. Někdo preferuje provádět rekonstrukci v zimním období, kdy méně vytížení řemeslníci nabízí nižší ceny, někdo naopak uvítá možnost rekonstrukce v létě, aby po dobu, kdy bude byt v rukou řemeslníků, mohl odjet na letní dovolenou. Toto řešení je jistě pohodlné, vyhnete se prachu, hluku i problémům s nefungujícím WC a koupelnou, druhou stranou mince je, že nebudete mít dělníky pod dohledem.

3 komentáře
  1. POZOR na podvodníky. Na rádoby levné firmičky je fakt potřeba dávat si pozor, nás podfoukli tím, že dali jen napodobeniny materiálu, který slibovali…přišli jsme na to cca po půl roce a vytáhnout z nich peníze zpět a zařídit opravu, bylo dost složitý!

  2. Ja bych doporucil hlidat si ruzne akce, jako je treba zelena usporam. Hned je to fajn, kdyz vam na novy okna, zatepleni, kotel apod. nekdo prida.

  3. Největší chybou je myslet si, že to půjde snadno a rychle. Nikdy to nepůjde, tak jak si to naplánujete, tak to mějte v hlavě, ať pak nejste zklamaní, nebo to aspoň řekněte svým drahým polovičkám. Jo a peníze jsou to samý, vždycky vás to vyjde na víc

Komentáře jsou uzavřeny.