Fotogalerie různých druhů okrasných zahrad

shutterstock.com
shutterstock.com

Zahrady u moderních novostaveb rodinných domů v dnešní době slouží k pěstování ovoce, zeleniny nebo brambor jen minimálně. Stále větší důraz se klade designové stránce moderních zahrad. A právě proto se s okrasným provedením zahrad můžeme v současnosti setkávat stále častěji. Okrasné zahrady jsou velmi populární.

Existuje mnoho druhů a stylů

Každý z nás má jiné představy o provedení okrasné zahrady a jejím designu. Existuje mnoho typů a druhů. Přinášíme fotogalerii okrasných zahrad a stručný popis jednotlivých možností. Každý druh má totiž své typické přednosti a variace. Jaké jsou tedy nejvyužívanější druhy okrasných zahrad?

  • Francouzské zahrady
  • Anglické zahrady
  • Orientální zahrady
  • Venkovské zahrady
  • Formální zahrady
  • Přírodní zahrady
  • Suché zahrady
  • Kamenné zahrady

Popis francouzských zahrad

Pro francouzské zahrady je typickým jevem vyniknutí rozlohy zahrad. Vyznačují se také hojným využitím barokních prvků a principů s převahou rostlin. Do francouzských zahrad se nehodí říčky, ale vody se stojatou hladinou. Zahrady ve francouzském stylu mohou být také hojně doplněny fontánkami a sochařskými díly.

Nejznámější francouzskou zahradou je Oranžerie ve Versailles, zdroj: wikipedia.org
Nejznámější francouzskou zahradou je Oranžerie ve Versailles, zdroj: wikipedia.org

Popis anglických zahrad

Nejdůležitějším prvkem anglických zahrad je bezpochyby trávník. Ten musí být v dokonalém stavu bez jakékoli vady na kráse. Anglický styl sází na přírodní krásu krajiny. Rozlehlé trávníky mohou být doplněny skupinkami stromů nebo solitéry. Nemusí chybět ani vhodně zvolené terénní nebo vodní útvary.

Dokonalý trávník je základ u anglické zahrady, zdroj: shutterstock.com
Dokonalý trávník je základ u anglické zahrady, zdroj: shutterstock.com

Popis orientálních (japonských) zahrad

Správně nakombinovat orientální zahradu není pro laika vůbec jednoduché a starosti mohou mít i méně zkušení zahradní architekti. Je tedy nutné vybírat takového, který má se zahradou na klíč v tomto stylu dostatečné zkušenosti, nejlépe formou referencí.

Je důležité zachovat vytříbenou eleganci v kombinaci s asymetrií. Pestré květiny se do orientálních zahrad nehodí, spíše volte traviny, mechy. Typickým znakem je práce s kameny, zmenšování dřevin a vhodně doplněné vodní útvary. Chybět nemusí ani štěrky, písky a oblázky. V žádné orientální zahradě by také neměly chybět stylové prvky drobné architektury.

Japonská zahrada u nás není příliš častá, zdroj: wikipedia.org
Japonská zahrada u nás není příliš častá, zdroj: wikipedia.org

Upřednostňuje se asymetrie a seskupení lichých počtů (např. u kamenů)

Popis venkovských zahrad

Venkovské zahrady se využívají nejčastěji u rekreačních objektů a chalup. Své místo zde mají všechny prvky vybavení, které známe ze zahrad našich babiček. Dřevěné lavičky pod většími stromy, záhony růží, dřevěný plot, pivoňky, trvalky, letničky a mnoho dalších. Důležité ovšem je, aby vzhled na první pohled nepůsobil chaoticky, ale uhlazeně. Každá součást venkovské zahrady musí mít své místo.

Běžná česká okrasná zahrada zahrnuje kombinaci trávníku a dřevin, zdroj: shutterstock.com
Běžná česká okrasná zahrada zahrnuje kombinaci trávníku a dřevin, zdroj: shutterstock.com

Popis formálních zahrad

Ve formálních zahradách je opravdu minimální prostor pro kreativitu. Znakem formálních zahrad jsou čisté a rovné linie přesně podle geometrických tvarů. Zahnuté záhonky nebo chodníky neexistují. I stromy a květiny by měly být v rovině. Opakem formálních zahrad jsou zahrady s volnou linií. V těch může být chodník klidně do tvaru písmene S a záhon ho může kopírovat.

Popis přírodních zahrad

Přírodní zahrady v nás mají probouzet pocit, že se nenacházíme na zahradě mezi domy, ale v naprosto volné přírodě daleko od civilizace. Místo trávníku se tedy nebojte využít malou louku z květin. Nebojte se ani tvorby skalky s různými druhy mechů a snažte se omezit výsadbu druhů květin, které nejsou pro danou oblast typické. Palmy v české přírodní zahradě opravdu nemají co dělat.

Zahrada snažící se splynout s okolní přírodou, zdroj: zahradadvoracek.cz
Zahrada snažící se splynout s okolní přírodou, zdroj: zahradadvoracek.cz

Popis suchých a kamenných zahrad

Vytvoření suchých a kamenných zahrad je správnou volbou z mnoha důvodů. Tím prvním je, že tyto druhy zahrad nevyžadují tak častou údržbu. Pokud jste časově vytížení a na zahradu nezbývá čas, jsou suché a kamenné zahrady správnou volbou. Z květin na těchto zahradách by měly dominovat suchomilné rostliny a mechy.

3 komentáře
  1. japonské zahrady jsou oravdu nádherné, chce to ale přesně rozmyslet co a kam, já to zkouším vytvořit u mého baráčku, ale zatím to je spíše takový mišmaš:-)

  2. nejlepší zahrada je betonová .-D ta se nemusí sekat .-D ale jinak jsem fanda stylu nech to růst, umělé upravování zahrady mi přijde dost ubohý

  3. Já bych si přála mít dokonalý anglický trávník, ale pořád to není ono, neustále se trápíme s tím, že na některých místech tráva roste a jinde skoro vůbec, nevíte někdo co s tím?
    Díky za rady

Komentáře jsou uzavřeny.