Jak postupovat při výběru koberce do interiéru?

shutterstock.com
shutterstock.com

I přesto, že nabídka druhů podlahových krytin je v současnosti opravdu pestrá a můžete vybírat z mnoha materiálů a druhů, mezi nejoblíbenější patří stále koberce. Koberce si svou oblibu zachovávají zejména díky mnoha výhodám, které interiéru přináší. Dodávají teplo od nohou, tlumí zvuky při chůzi, pohlcují prach a nečistoty, které tak nejsou na podlaze vidět a mají samozřejmě také designové funkce. Jak postupovat při výběru toho správného koberce do vašeho interiéru, aby splňoval vaše požadavky?

Kusové nebo celoplošné?

Na tyto 2 kategorie můžeme koberce základně rozdělit. Celoplošné koberce plní funkci hlavní podlahové krytiny v místnostech. Kusové koberce naopak jen doplňují místnosti v jejich určitých částech. I v případě, že hlavní podlahovou krytinu v místnosti netvoří koberec, mohou kusové koberce místnost doplnit. Často se využívají například v ložnici u postelí nebo v obývacím pokoji u sedačky. Celoplošné koberce jsou naopak položeny ode zdi ke zdi.

Kusový koberec kolem postele v ložnici, zdroj: shutterstock.com
Kusový koberec kolem postele v ložnici, zdroj: shutterstock.com

Podle materiálů a struktury mají koberce odlišná využití

Koberce mohou být využity téměř ve všech místnostech v domácnosti a své uplatnění najdou i v komerční oblasti. Vše záleží na kvalitě a vlastnostech materiálu, ze kterého jsou vyrobeny a také na struktuře jednotlivých druhů koberců. I zde je možností mnoho a znalost vlastností materiálů je pro ten správný výběr velmi důležitá. Vše musí začínat už tím správným výběrem podkladové hmoty. Ta je vždy na spodní straně koberce a má velký vliv na jeho užitné vlastnosti.

Jaké jsou druhy podkladových hmot koberců?

  • Juta – nejvyužívanější podkladový materiál ze syntetické juty
  • Guma – koberce na gumě se nejčastěji využívají u zátěžových koberců, pro jejich zpevnění
  • Filc – filc (neboli plst) dodá kobercům větší jemnost a dokáže lépe tepelně i zvukově izolovat
  • Latex – koberce se zatírají latexovou hmotou, tato úprava je nejlevnější

Druhy koberců podle výrobních technik

Největší vliv na vlastnosti koberců a jejich vzhled má samotná výrobní technika a druh použitého materiálu. Materiály pro výrobu koberců mohou být přírodní nebo syntetické. V dnešní době je drtivá většina koberců vyrobena ze syntetických materiálů. S koberci z přírodních materiálů se setkáte jen výjimečně. Zpravidla se jedná o kusové koberce perského typu. Koberce se vyrábí tkaním, vpichováním nebo všíváním.

Luxusní interiérový koberec s dlouhým vlasem, zdroj: shutterstock.com
Luxusní interiérový koberec s dlouhým vlasem, zdroj: shutterstock.com

Jaké koberce se hodí do konkrétních místností?

  • Zátěžové koberce – drsnější povrch, kratší vlas, bez výrazných vzorů. Ideální využití v pracovnách, dílnách nebo na chodbách.
  • Koberce s krátkým vlasem – povrch podle druhu materiálu (do domácností spíše jemný), jednotný vzhled díky stejné výšce vlákna, možnost různých vzorů na koberci. Ideální využití v dětských pokojích, ložnicích a jídelnách.
  • Koberce s dlouhým vlasem – velká měkkost při našlapování, skvělý design, čistý a elegantní vzhled, délka vlasu i přes 3 cm. Ideální využití jako luxusní koberce u postelí, sedaček nebo do moderních domácností.
  • Smyčkové koberce – nášlapnou stranu koberce netvoří zastřižené vlákno, ale smyčka. Tyto koberce tak mají tvarovou paměť a vyšší odolnost proti zatížení. Ideální využití najdou ve frekventovaných místnostech nebo všude tam, kde se často stěhuje nábytek a chcete, aby koberec nebyl vytlačený.
4 komentáře
  1. Jen bych dodala, ze je pri vyberu koberce nebo podlahy vubec dulezitym kriteriem taky to, zda mate doma zvire. Koberce ktere se snesou s kockou opravdu jen tak nenajdete. Jinak i zatezove muzou delat docela paradu a je fajn, ze jsou i po letech „jako nove“, jakoby se po nich ani nechodilo. :)

  2. já teda vybírám nejdřív podle ceny, pak podle kvality a podle barvy. nevadí mi objet pár obchodů navíc, abych zjistil, kde mají nejlepší a nejvýhodnější koupi

  3. Jako ja bych uz koberec nechtela a kdyz tak jedine nejakej mini pred postel nebo sedacku. vsechny ostatni „podlahy“ jsou mnohem lepsi na udrzbu

  4. Já si zas koberec nemůžu vynachválit, když si na něj sednete, tak nestudí. Prach na něm skoro není znát, koberec luxuju tak jednou/dvakrát týdně, plovoucí podlahu každý den! dlažbu taktéž musím zametat každý den, pro mě je zkrátka praktický, dobře možná ne do kuchyně, ale kamkoli jinam ano.

Komentáře jsou uzavřeny.