Jaké jsou nejčastější důvody vlhkých zdí ve vašem domě?

shutterstock.com
shutterstock.com

Vlhkost či plísně na zdech v interiéru, vlhké mapy na zdech či odlupující se omítka, to vše jsou projevy nežádoucí vlhkosti, která nejen snižuje kvalitu bydlení, ale může dokonce narušit zdivo domu. Jak k těmto nežádoucím jevům dochází?

Je třeba odhalit příčinu

S vlhkostí zdiva se potýkají nejčastěji majitelé starších domů, jelikož dříve se nepoužívala tak kvalitní izolace jako dnes. Ale ani u novostaveb nejsou problémy s vlhkostí zcela vyloučeny, pokud jsou práce odvedeny nekvalitně. Což na první pohled nemusí být zřejmé a může se projevit až po určité době.

Vzhledem k nežádoucím vlivům vlhkosti na vzhled domu, kvalitu jeho konstrukce i na zdraví jeho obyvatel, je třeba pracovat na odstranění přebytečné vlhkosti. A k efektivnímu boji proti vlhkým zdem je třeba odhalit příčinu vzniku těchto problémů. Těch může být celá řada, ale nejčastěji se setkáváme s těmito:

Vzlínání vody ze země

Jedná se o nejčastější příčinu vlhkosti u starších domů, u nichž v průběhu let došlo k porušení původní hydroizolace či u nich dokonce hydroizolace chybí docela. Rizikovým faktorem pro vzlínání vody do zdí domu je vysoká hladina spodní vody. Vzlínání může probíhat dvojím způsobem

  • ze základů – voda vzlíná skrze základy budovy až do zdí
  • z boku – k tomuto typu vzlínání vlhkosti dochází u domů, které jsou částečně zapuštěny do terénu

Vlhkost se z toho důvodu nejvíce vyskytuje v přízemí, ale někdy se může dostat až do prvního patra. Vznikají nevzhledné vlhké mapy se solnými výkvěty, které se postupně zhoršují. Vytváří se tak ideální prostředí pro vznik plísní. Existují klasické stavební metody řešení, ale i speciální magnetokinetické metody, více zde. Po odstranění problému je nutné provést i sanaci vlhkého zdiva, jelikož je trvale znehodnoceno.

Vlhkost vzniklá působením člověka

Tato příčina vlhkosti se může vyskytnout i v novostavbách a nejčastěji se objevuje právě zde či u starších nemovitostí, u nichž došlo k rekonstrukci bytu spojenou s výměnou oken nebo i celkovým zateplením pláště budovy.

Výměna oken může být příčinou plísně v interiéru, zdroj: shutterstock.com
Výměna oken může být příčinou plísně v interiéru, zdroj: shutterstock.com

U novostaveb může být někdy příčinou přílišné vlhkosti nedostatečné odvětrání vzniklé při stavbě domu (neboli nedodržení technologického postupu na vyzrání využitých materiálů). Běžněji se lze setkat s vlhkostí, která vzniká užíváním domu a nedostatečným větráním, což se při rekonstrukci zvýrazní.

Vyzkoušejte stavebniny v Praze, které nabízí širokou nabídku materiálů za dobré ceny.

Každý obyvatel domu vydechuje do vzduchu s oxidem uhličitým i vodní páru, stejným způsobem zvlhčují vzduch v interiéru také rostliny. Další vlhkost se do vzduchu dostává při vaření či sušení prádla.

Vzhledem k tomu, že moderní domy i starší rekonstruované domy zamezují výměně vzduchu a vlhkosti mezi domem a vnějším prostředím, může při nedostatečném větrání docházet k nadměrné vlhkosti vzduchu v interiéru a kondenzování vodních par na oknech a zdech domu. Řešením je pravidelné intenzivní větrání nebo pořízení rekuperační jednotky pro nucené větrání (s minimálními tepelnými ztrátami) uvnitř bytu.

Příčiny vzniklé závadami

Jednou z méně častých, ale také pravděpodobných příčin vzniku nadměrné vlhkosti v domě mohou být porušené rozvody vody či kanalizace. To se stává buď jejich stářím nebo navrtáním třeba při věšení obrázku (pokud nemáte plány od bytu, doporučujeme speciální přístroj pro trasování kabelů a potrubí).

Dalším zdrojem nežádoucí vlhkosti může být špatný stav okapu, který již nedokáže plnit svou funkci a z něhož zatéká do zdiva. Podobně může do zdiva zatékat i dírou ve střeše či špatně těsnícím střešním oknem. Kritickým místem může být i parapet okna, pokud není dostatečně utěsněn.