Nemáte nahlášeno nové trvalé bydliště? Může vás to vyjít pěkně draho!

shutterstock.com
shutterstock.com

Zákon nařizuje, že každý občan České republiky musí mít na jejím území nahlášené trvalé bydliště. Tím se myslí adresa, kde je občan k zastižení. Musí se jednat o obytný dům, který má své číslo popisné. V případě, že to tak není, může si každý koledovat o velké problémy. Co vás může potkat a jak se postihům vyvarovat?

Ohlásit změnu je povinnost!

Pokud se stěhujete, je vaší povinností změnu svého trvalého bydliště provést. Tato změna se provádí na příslušném okresním úřadě nebo na magistrátu a to konkrétně na Ohlašovně trvalého pobytu. Ke změně budete potřebovat platný občanský průkaz a doklad o vlastnictví nemovitosti nebo doklad opravňující vás k pobytu v dané nemovitosti.

Přečtěte si postup krok za krokem
jak na změnu trvalého bydliště

Změnu provedete na Ohlašovně trvalého pobytu a zaplatíte zde správní poplatek 50 Kč. Změnu může provést osoba starší 15 let, která je způsobilá k právním úkonům. V případě, že tomu tak není, může změnu provést zákonný zástupce. Je nutné si pamatovat, že změnu je nutné nahlásit i na jiných úřadech. Pokud to neuděláte, mohou vás čekat obrovské problémy.

Co vás může potkat?

Pokud změnu svého trvalého bydliště nenahlásíte, můžete si koledovat o obrovské problémy. Můžete se díky tomu dostat především do finančních problémů. Jestliže změnu nenahlásíte například poskytovatelům služeb, budou dále posílat složenky na vaši starou adresu. Vy o ničem nemusíte vědět, dluh vám bude narůstat a může to vyústit i v to, že na vás bude uvalena exekuce.

V tomto případě ale bývá většinou pozdě, protože máte jen málo způsobů k tomu, jak se bránit. Z pár set korun se pak mohou stát i desetitisíce. Naštěstí dnes již lze spoustu služeb platit přes internet a toto riziko se tak postupně zmenšuje.

Další nepříjemnou věcí, která se vám může stát, je odmítnutí dítěte v mateřské školce. Jelikož je v současné době větší poptávka než nabídka volných míst, přednost mají samozřejmě místní děti.

Pokud tedy budete měnit místo svého trvalého bydliště, nezapomeňte změnu ohlásit. Ušetříte si tím celou řadu zbytečných problémů, které by jinak vůbec nepřišly. Změnu trvalého bydliště musíte například nahlásit na pojišťovně, evidenci vozidel, u zaměstnavatele, u poskytovatele elektřiny, internetu, plynu a dalších viz seznam níže.

Adresu nového trvalého pobytu sdělte:

  • svému zaměstnavateli / škole,
  • lékařům,
  • poště (SIPO, TV, rozhlas),
  • plynárně,
  • dodavateli elektrické energie,
  • majiteli či správci starého i nového domova, resp. katastrálnímu úřadu,
  • úřadu práce (jste-li nezaměstnaný),
  • správě sociálního zabezpečení (zasílání důchodu),
  • finančnímu a živnostenskému úřadu (jste-li podnikatel),
  • dalším příslušným úřadům (vydání nového dokladu nebo provedení změny údajů – např. občanský průkaz, řidičský průkaz),
  • zdravotní pojišťovně,
  • bance,
  • komerčním pojišťovnám, u nichž máte některou z pojistek.

Nezapomeňte, že to platí pro všechny členy rodiny. Vyřídit vše vám tak může zabrat i několik dní. Nezbývá jen dodat, že snad se jednou dočkáme a vše půjde vyřídit elektronicky přes centrální registr.

2 komentáře
  1. Kdyz to clovek vidi, kolik je to starosti, tak ho radeji ani nemenit a nechat si ho porad u rodicu…

Komentáře jsou uzavřeny.