5 tipů jak získat levné palivové dřevo na zimu

shutterstock.com
shutterstock.com

Topná sezóna se nezadržitelně blíží. Jste na ni již připraveni? Řada obyvatel rodinných domů využívá možnosti ušetřit za vytápění domu přitápěním v krbových kamnech. Poradíme vám pět užitečných tipů na výhodné pořízení palivového dřeva, díky nimž můžete za vytápění ušetřit ještě více.

1. Nákup dřeva mimo hlavní sezónu

Ač mnozí v teplém létě nemají na vytápění domu ani pomyšlení, vyplatí se na topnou sezónu připravovat s předstihem. Na jaře a především v létě, tedy mimo topnou sezónu, ceny palivového dřeva výrazně klesají. Na podzim ceny začnou stoupat a svého vrcholu dosáhnou v průběhu zimy. Proto, pokud máte dostatečně velký skladovací prostor pro dřevo, hlavní zásobu dřeva na zimu pořiďte již na jaře či v létě.

2. Dřevo z lesa

Dřevo na otop můžete také získat v lese a to hned několika způsoby:

  • sbírání suchého klestí a popadaných větví – zcela zdarma a bez povolení můžete z lesa odnést popadané větve či zbytky po těžbě dřeva do maximálního průměru 7 cm (bez kůry)
  • samovýroba – po dohodě se správcem lesa lze za výhodou cenu zakoupit povolení ke kácení určitého objemu dřeva, lesník vám vymezí prostor, kde můžete vlastními silami dřevo podle domluvených podmínek vytěžit

3. Koupě neopracované kulatiny

Ušetřit lze i v případě nákupu neopracované kulatiny. Cenou za ušetřené peníze je čas, který sami věnujete na zpracování velkých a dlouhých kusů dřeva, které je nutné rozřezat a naštípat. Zpravidla se jedná o kulatinu o délce 1 metru a šířce 15 až 30 centimetrů. Pokud vlastníte štípačku na dřevo, cirkulárku nebo motorovou pilu, půjde práce rychleji. Alternativně lze tyto stroje i zapůjčit, pokud je potřebujete jen nárazově. Pak může být nákup kulatiny skutečně výhodným řešením. Cena za 1m3 sypaného tvrdého dřeví (dub, buk, habr, javor, jasan nebo akát) je 1 200 – 1 500 Kč včetně DPH.

4. Nákup odřezků ze zpracování surového dřeva

Výhodnou variantou koupě palivového dřeva je nákup odřezků dřeva, které vznikají při zpracování surového dřeva. Metr krychlový odřezků dřeva vyjde přibližně na 400 Kč, což je zhruba třikrát méně než za metr krychlový tvrdého palivového dřeva. Dále lze zakoupit piliny, které vyjdou ještě o polovinu levněji než odřezky.

Odřezky ze zpracování surového dřeva lze zakoupit především na pilách, kde zpracovávají kulatinu a vyrábí hranoly, palubky, fošny, střešní latě, vazníky či celé krovy a vznikající odpad při práci, tedy odřezky dřeva a piliny.

5. Odběr velkého objemu dřeva

Vyplatit se může také nákup velkého objemu dřeva, při němž můžete získat množstevní slevu, zároveň ušetříte i na dopravném. Při správném skladování vydrží palivové dřevo i několik let, proto v případě dostatečně velkých vhodných skladovacích prostor můžete nakoupit dřevo například na dvě zimy dopředu a dosáhnout tak na množstevní slevu.

Cena dřeva meziročně roste, předzásobte se na několik topných sezón a ušetříte!

Druhou možností je domluvit se se sousedy v ulici a nakoupit větší objem dřeva společně. Větší množství dřeva vyjde nejen levnějši, ale navíc se mezi několik rodin rozprostřou náklady na jeho dopravu.