Časový plán přestavby bytového jádra

shutterstock.com
shutterstock.com

Rekonstrukce vyžaduje, abyste se na ní řádně a dostatečně připravili. Nejedná se však jen o finanční a psychickou stránku, ale i o to mít, nebo získat od odborné firmy plán, který vám zaručí, že vás poté nic nepříjemně nezaskočí. Podíváme se tedy na to, jak by mohl takový vzorový časový plán bytového jádra vypadat.

Než začnete

Ve většině případů si na rekonstrukci bytového jádra v Praze pozvete odbornou firmu. Profesionálům by tyto stavební úpravy měli zabrat několik dní, v průměru můžeme hovořit o sedmi až deseti, a to v závislosti na komplikovanosti a obtížnosti rekonstrukce.

První věcí, kterou musíte učinit, je podepsání smlouvy a vyřízení všech formalit. Většina firem si sama vytváří časový plán, měly byste si o něj požádat hned ve fázi „vyřizování formalit“. Váš byt je totiž po dobu rekonstrukce prakticky neobyvatelný, pokud tedy nemáte hodné sousedy, kteří propůjčí své zázemí.

1. den: odpojování, bourání

Hned první den by měly být dokončeny všechny vyklízecí a bourací práce. Jedná se o demontáž původní elektroinstalace a instalatérských rozvodů. Poté se přistupuje k bourání, odstranění bytového jádra a k odklízení vzniklého stavebního odpadu. Ještě tento den by se mělo stihnout navožení stavebního materiálu pro následující práci a dny.

Můžete se zajímat o to, kam firma odpad odváží. Většina z nich by měla využít ekologické likvidace na místě k tomu určeném a doložit vám tuto informaci písemně.

2. den: výstavba nového jádra

Druhý den by mělo dojít k montáži, nebo vyzdění nových příček a osazení zárubní. Vzniká nové bytové jádro. To může být časově náročnější, pokud jste se rozhodli změnit dispozice a zasáhnout i do vedlejších místností.

3. + 4. den: nová instalace

Třetí a čtvrtý den se provádí rozvody elektřiny, odpadů, vody a topení. Pokud nemůžete u těchto prací být očitým svědkem, můžete se s firmou domluvit, aby vám pracovníci rozvody detailně vyfotili, abyste pro případné další stavební úpravy, měli představu, kde co leží.

Zdokumentujte si, kde jsou umístěny rozvody – je to užitečné pro případné poruchy, ale také pokud chcete vrtat do stěny.

5. den: začišťování, penetrace

Pokud jde vše bez větších komplikací, pátý den dochází k začišťovacím zednickým, malířským a lakýrnickým pracím. Zadělávají se díry, vytváří se omítka. Srovnává se podlaha, podezdívá vana, nebo sprchový kout.

6. den: obklady a dlažba

Šestý den se usazuje vana, aby se mohlo přistoupit k obkládání stěn. Poté se přistupuje k pokládání dlažby.

7. den: kompletace

Je již koupelna téměř hotová, dochází ke spárování obkladů a dlažby. Montují se baterie, zasilikonovává vana (nebo sprchový kout), WC a umyvadlo.

8. den: finále

Osmý den jsou odstraněny všechny drobné nedostatky. Odváží se poslední odpad, připojují spotřebiče, finálně se osazují zásuvky a předává se dílo. Rekonstrukce bytu v Praze je dokončena.