Vymalování stěn je jedním z posledních úkonů při dokončování stavby nebo rekonstrukce domu či bytu. Vymalované stěny celý interiér pozvednou a výrazně ho zútulní. K malování se také přistupuje při poškození a ušpinění původní malby. Malování stěn není žádná věda, poradit si s ním dokáže každý šikovný člověk. Ale je stejně jednoduché i malování sádrokartonových příček? Určitě ano, jen je třeba dodržet pět zásad pro malování sádrokartonu.
1. Zatmelte spáry
Pokud plánujete malovat novou sádrokartonovou příčku nebo zeď obloženou sádrokartonem, věnujte pozornost spárám mezi deskami. Ačkoliv se sádrokartonové desky přikládají těsně vedle sebe, stejně mezi nimi zůstane viditelný žlábek. Abyste docílili jednolitého vzhledu nové zdi, je třeba spáry mezi jednotlivými deskami zatmelit.
Pro rychlé drobné opravy i pro zapravení spár volte tmely, které jsou vhodné pro následné přetírání barvou, nejlépe tmely akrylátové.
Jestliže již malujete starší sádrokartonovou příčku, spáry mezi deskami jsou již bezesporu vyplněny tmelem. Je ovšem možné, že po nějakém čase se objeví prasklinka v místě spáry. Tu je třeba před novým barevným nátěrem zamaskovat opět tmelem.
Dále, stejně jako u klasické zdi, budete nejspíš potřebovat opravit drobné rýhy nebo dírky vzniklé nedopatřením při běžném užívání bytu. S jejich odstraněním vám opět pomůže tmel. Netroufáte-li si na to, můžete využít služeb profesionálních malířských prací.
2. Dorovnejte povrch stěny
Kromě rýh a prohlubní je třeba zbavit se také všech výčnělků, aby zeď byla ve výsledku zcela hladká. Nejvíce nerovností vznikne použitím tmelu. Přebytečný tmel je tedy po zaschnutí třeba odstranit s pomocí jemné brusné mřížky. Dokonale srovnané nerovnosti vám zajistí jednolitou plochu stěny, která po vymalování bude vypadat perfektně.
3. Použijte penetraci
Aby byl výsledek malby dokonalý, je vhodné použít nejprve penetrační nátěr. Ten upraví nasákavost povrchu zdi. Vzhledem k nesourodosti stěny, kde sádrokartonová deska přechází ve vrstvu tmelu a naopak, je třeba nasákavost obou materiálů sjednotit.
Dále penetrace zajistí lepší přilnutí nátěru ke stěně a omezí se tak riziko opadávání malby. Speciální penetrační nátěry mohou sloužit i k dalším účelům, například existují penetrace, které zabraňují vzniku plísně atd.
4. Zvolte správné pracovní pomůcky
Jakou barvu zvolit k vymalování stěny ze sádrokartonu? Na trhu existují speciální barvy určené pro malování sádrokartonových stěn. Ale pokud jste aplikovali penetrační nátěr, můžete k vymalování zdí bez obav použít i běžné barvy pro malování interiérů.
Při použití klasických barev je vhodné pro malování sádrokartonu využít váleček s krátkým vlasem. Na trhu existují různé velikosti a tvary válečků, dokonce lze zakoupit i rohový váleček.
5. Malování
Po úplném zaschnutí penetračního nátěru již nic nebrání velkému finále – tedy natěračským pracím. Abyste docílili skvělého efektu, je lepší provést nátěr ve více vrstvách. Při malování první vrstvy barevného nátěru je možné zředit nátěr s penetrací. Po prvním nátěru opět trpělivě vyčkejte úplného uschnutí barvy. Potom je možné provést druhý, případně ještě třetí finální nátěr.
Chcete-li na zeď připevňovat nějaké dekorace, je vhodné vyčkat několik dní, než barva dokole vytvrdne. Týká se to zejména samolepek na zeď, apod.