Pokud nebydlíte v novostavbě je velice pravděpodobné, že rozvody elektřiny ve vašem příbytku jsou staré několik desítek let. Navzdory tomu, že zásuvky a elektrické spotřebiče fungují bez problému, neznamená to, že je vše v pořádku. Pro vlastní bezpečnost byste staré rozvody elektřiny neměli podceňovat.
Bezpečnost na prvním místě
Ve většině starých bytů je elektřina vedena prostřednictvím vodičů s hliníkovým jádrem. Ovšem dnešní standardy již něco takového nepovolují a hliník je nahrazován mědí. U hliníku byly odhaleny nežádoucí vlastnosti, sice se vlivem proudu zahřívá a posléze nebezpečně křehne, může to dojít i do takové fáze, že se postupně rozpadá.
Velice lehce pak může dojít k požáru. Měď je naopak mnohem odolnější a stálejší. Dnes jsou rovněž dvoužilové kabely nahrazeny trojžilovými, namísto textilie, kterou se obalovaly vodiče, se pak využívá PVC s vyšší tepelnou odolností.
Ve starých bytech a domech dnes dochází k vyměňování hliníku za měď. V novostavbách je to již samozřejmostí, ale rovněž i nutností dle aktuálních norem.
Jak k tomu dochází?
Rekonstrukce elektroinstalace je relativně náročná, lidé k ní mnohdy přistupují až v okamžiku, kdy se něco stane. Nicméně to je jedno z největších pochybení. Panelákové byty, které byly postaveny před několika desítkami let, mají rozvody špatně dimenzovány a také se o ně málokdo stará. Navíc se také nacházejí v náročných podmínkách, což uvidíte například při rekonstrukci bytového jádra, kdy vlhkost rozvodům nesvědčí.
Vzhledem k tomu, že vznikly „v jiné době“, jsou přizpůsobeny životu s několika málo elektronickými spotřebiči. Dnešní doba však vyžaduje mnohem výkonnější síť, často tak dochází k přetěžování zásuvek, což může mít fatální následky.
Tip: Podívejte se na nabídku řemeslných prací v Praze
O rekonstrukci byste měli vážně přemýšlet nejen po nějaké nehodě, ale i v případě, že jsou rozvody elektřiny ve vašem bytě starší 30 let a nejsou dostatečně dimenzovány na dnešní provoz.
Proč je hliník nebezpečný?
Hlavním problémem u hliníkových rozvodů je, že se hliník tlakem deformuje. Tím pádem se uvolní ve svorce (proto by se měl pravidelně dotahovat) a vzniká přechodový odpor. Důsledkem toho je zahřívání, které může a často také způsobí dříve či později požár. Však většina závad na elektroinstalaci se stane právě ve starých bytech při použití hliníkových rozvodů.
Na elektřinu vždy odborníka
Pokud nejste vyučení v oboru, nikdy se nepouštějte do rekonstrukce rozvodů elektřiny svépomocí. Nemalé finance můžete ušetřit tím, že tzv. připravíte prostor, tedy vystěhujete z interiéru nábytek, nebo jej alespoň dáte dále od zdi.
Můžete také v rámci bytové rekonstrukce vysekat staré rozvody ze zdi po domluvě s elektrikářem. Rozhodně nedoporučujeme nechávat staré kabely ve stěně. Zbytek však přenechejte přímo odborníkovi, zamezíte tak případným problémům. Navíc je nutné mít na provedenou výměnu rozvodů revizi.
Moderní způsoby vedení rozvodů
V poslední době se objevují rozvody vedené stropem, které jsou výhodné z hlediska toho, pokud plánujete rekuperaci či bodové osvětlení pokoje. Vše se totiž ukryje pod podhled a omezení se tím sekání do stěn.
V moderních inteligentních domech se také používá tzn. sběrnice, kdy je vše řízeno centrálním počítačem. K ovládacím prvkům jsou tak nataženy jen jednoduché dvoužilové kabely. Výhodou je, že vypínače nemusíte mít na stěnách, ale stačí vám k ovládání domácnosti tablet či chytrý telefon.