Jak odstranit dětské kresby ze stěny či nábytku

shutterstock.com
shutterstock.com

Po všechny generace je stálicí mezi dětskými zábavami malování. Děti milují jakoukoliv formu tvoření. To je činnost zajisté rozvíjející a chvályhodná. Většina rodičů ovšem změní názor ve chvíli, kdy se dítě rozhodne svými kresbami zkrášlit stěnu nebo dokonce nábytek. My vám ale prozradíme, jak si s takovou situací hravě poradit.

Když selže prevence

Nejmenším dětem se někdy těžko vysvětluje, že malovat mohou jen na přidělený papír. Děti rády zkouší nové věci a důsledky svých činů nepromýšlí. Proto je vhodné předejít nežádoucím kresbám prevencí. Vyplatí se především nenechat dítěti volně k dispozici fixy, tempery nebo voskovky, které jsou nejvíce náročné na odstraňování. Ale všichni víme, že děti jsou vynalézavé. Mohou ukryté výtvarné potřeby najít a pak už stačí jen chvilka nepozornosti, kdy se maminka soustředí na vaření a umělecké dílo je dokonáno.

Tip: Podívejte se na moderní black red white nábytek

Dalším preventivním opatřením proti malování na zeď, je vyhrazení místa, kde dítě na zeď malovat může. Tak uspokojíte jeho potřebu vytvářet obrazy na svislou plochu. Děti ostatně vědí, proč je malování na zeď láká. Při kreslení na velké svislé ploše si uvolňují ruku, což se jim bude velmi hodit při nástupu do první třídy. Dětem proto můžete vyhradit část zdi v dětském pokoji, na kterou budou moci malovat. Nebo jim připevněte na stěnu velký papír a pokuste se jim vysvětlit, že malovat mohou pouze na něj.

Ale i nejlepší prevence může zklamat a dítě přeci jen vykouzlí nějaký obrázek na čerstvě vymalovanou stěnu, obývací stěnu či jiný nábytek. Zjistili jsme pro vás, jak na odstranění stop po pastelkách i voskovkách.

Jak odstranit stopy po pastelkách?

Nejjednodušeji se odstraňují následky kreslení pastelkou. Postačí vám nejjednodušší prostředky, které máte bezesporu doma:

  • guma – první pomocí může být obyčejná guma. Stejně jako funguje na papíře, může pomoci i s odstraněním šmouh na nábytku či laminátové plovoucí podlaze. A pokud na gumu nebudete příliš tlačit, můžete zkusit vygumovat i obrázek ze stěny.
  • jedlá soda – vlhký hadřík namočený do obyčejné jedlé sody dokáže velké divy. Pomůže především odstranit kresbu pastelkami ze zdi. Hadříkem jemně přejíždějte po nástěnné „výzdobě“.
  • chleba – pokud jste doma nenašli gumu, můžete si ji vyrobit ze chleba. Chlebovou střídu zmačkejte do kuličky a přejíždějte po postiženém povrchu podobně jako gumou. S pomocí chleba se vám podaří odstranit i mastné fleky, jelikož mastnota se do chleba nasaje.
  • olej – z omyvatelných povrchů, tedy především z nábytku, můžete pastelky odstranit s pomocí běžného stolního oleje. Hadřík do oleje namočte a přejíždějte postižené místo.

Voskovky

Strašákem všech hospodyněk jsou voskovky, které se odstraňují hůře než obyčejné pastelky. Především na zdi mohou zanechat stopy, na které nechytí ani nová malba. S přehledem si ale s voskovkami poradíte, použijete-li:

  • zubní pasta a kartáček – starý zubní kartáček se vyplatí nevyhazovat, použijete ho v domácnosti na čištění špatně dostupných míst a dokonce i při odstraňování nástěnných kreseb. Na kartáček naneste pastu a kartáčkem odstraňte malbu z voskovek. Otřete hadříkem.
  • speciální houbička – možná vás překvapí, že v drogerii se prodávají speciální houbičky na čištění stop po pastelkách a voskovkách. Houbičku navlhčíte a potíráte postižené místo do zmizení kresby.
  • fén – nábytek pomalovaný voskovkou můžete zbavit kresby s pomocí horkého vzduchu z fénu. Ten voskovku roztaví a díky tomu půjde snadno setřít papírovým ubrouskem.

Fixy a propiska

Na odstraňování čmáranic od propisky a fixů nejlépe pomáhá líh či jakékoliv prostředky obsahující vysoké procento alkoholu – Alpa, čistící prostředky na okna. Po lihu sáhněte také v případě nutnosti odstranit mastné skvrny. Líh je však dosti silným prostředkem. Proto raději u nábytku nejprve vyzkoušejte účinky lihu na nějakém málo viditelném místě.