Pěstujte na zahradě modřín. Jaké jsou jeho oblíbené kultivary?

Okrasných stromů existuje celá řada. Jedním z nich je přitom modřín, kterému se dříve říkalo břem nebo také verpán. Jedná se o jeden z mála opadavých jehličnanů, který však v okrasné zahradě opravdu vynikne. 

Modříny hrají všemi barvami

Modřín se v dávných dobách používal například pro zahánění zlých vlivů. Protože byl symbolem šťastného života, vysazoval se velmi často v blízkosti domů a stavení. Brzy na jaře modřínu vyraší světle zelené jehlice, které se postupem času vybarvují do středně zelené barvy. Na podzim poté můžete obdivovat jejich žlutou až zářivě oranžovou barvu.

Modřín symbolizuje jednodomý opadavý jehličnan, který má rovný kmen a řídkou otevřenou korunu. Jeho kůra je nejprve stříbrošedá až šedohnědá, postupem času se však mění na červenohnědou. Modřín může dosáhnout výšky až 50 metrů a běžně se dožívá i 500 let. 

Jaké druhy modřínu jsou nejoblíbenější?

Obecně lze říct, že modříny se v zahradní architektuře těší velké oblibě. Jsou nenáročné na pěstování, krásně vypadají a opadané jehlice se velmi rychle rozkládají. 

U nás se pravděpodobně nejčastěji pěstuje modřín opadavý. Ten má původní domov v Alpách a Karpatech. Jedná se o statný strom, který se pyšní nepravidelnou kuželovitou korunou. Daří se mu především v hlubší vlhké půdě, která má neutrální až zásaditou reakci. Lepší je pro něj plně slunné stanoviště a zároveň vyžaduje pravidelnou vláhu. 

Druhým oblíbeným modřínem je modřín japonský, který pochází z vulkanických pohoří ostrova Honšú v Japonsku. V domovině je schopen dorůst výšky 20 až 30 metrů, u nás je však o něco menší. Nejvíce se mu bude dařit v hluboké, vlhké a zároveň dostatečně propustné půdě. Libuje si ve vyšší vzdušné vlhkosti, a proto se při pěstování vyhněte extrémně slunným a suchým stanovištím. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.