Pořídit si zahradní nábytek do své oázy klidu je samozřejmé. Pod zahradní hliníkovou pergolou se zkrátka a dobře musí něco vyjímat. A proč ne posezení, na kterém s partou svých přátel strávíte příjemné chvíle? Aby s vámi takový zahradní nábytek vydržel déle než jednu sezonu, musíte se o něj dobře starat. Pojďme se podívat, jak se například starat o dřevěný nábytek.
Dřevěný nábytek zútulňuje
Není tajemstvím, že dřevěný nábytek je tím, co dokáže zútulnit, a to i v interiéru. Na zahradu navíc perfektně zapadá – vždyť co bychom chtěli od přírodního materiálu. Pokud jste vsadili právě na dřevo, musíte ho pravidelně udržovat. Jedná se totiž o živý materiál, který například pod tíhou vlhkosti ožívá a mění se.
Naštěstí lze eliminovat proměny dřevěného nábytku tím, že během sezony potřeme stůl a venkovní lavice či židle kvalitním olejem, například týkovým, čímž zajistíme, že vlhkost dřevo tolik neovlivní.
I o kov se pečuje
Zahradní nábytek nemusí být nutně jenom ze dřeva, ale také z kovu, což je zejména v moderních domácnostech preferovanější alternativa. A nelze se tomu divit – kov o něco lépe odolává změnám počasí, navíc v porovnání se dřevem právě kov „nechytá” žádné choroby nebo nemoci. Je však třeba konstatovat, že vlivem vlhkosti a deště může dojít ke korozi. A tak je nutné kovový nábytek chránit především před ní.
Účinnou prevencí proti korozi je vrstva barvy, případě práškový lak. Vybírejte dle toho, co bylo použité při výrobě nábytku. Případně si vystačíte i s doma připravenými přípravky, jako je kombinace soli a jedlé sody s limetou.
Když vlastníte ratanový zahradní nábytek
Na mnohých zahradách sídlí nikoliv kovový nebo dřevěný, ale takzvaný ratanový nábytek. Mluvíme opět o nenáročném typu nábytku, který se velmi snadno čistí a ošetřuje. Z pohledu nějaké údržby je ratan prakticky bezúdržbový, což ocení hlavně ti, kteří nemají příliš mnoho času na starání se o zahradní nábytek.
Co si u ratanu oblíbíte je bezesporu odolnost vůči vlhkosti a také odolnost vůči chlorované vodě. Je to tedy ideální materiál k bazénu.