V dnešní době rostoucích cen energií se postupně začínají přizpůsobovat i výrobci elektrických spotřebičů. Začínají se předhánět, kdo nabídne nejúspornější výrobek na trhu. Rozdíl mezi novým a starým může být často závratný. Zejména u spotřebičů, které jsou v provozu celoročně. Jak co nejvíce ušetřit a kde se vyplatí investovat?
Starý spotřebič se mnohdy nevyplatí
Máte doma třeba deset let starou ledničku a říkáte si, že dokud definitivně nedoslouží, nebudete ji nahrazovat žádným novým modelem? V tom případě děláte poměrně častou chybu, spotřebovaná energie se vám může velice prodražit. Taková lednička v průměru za rok může spotřebovat i 2000 Kč (v závislosti na velikosti a vaší sazbě za elektřinu). Moderní lednička může spotřebovat i o polovinu méně.
Štítkování spotřebičů nabízí snadné porovnání
V celé Evropské unii je dané zákonem, aby vyráběné elektrické spotřebiče obsahovaly štítek s informací o spotřebě elektrické energie. Podle toho, jak jsou jednotlivé spotřebiče úsporné, je pak řadíme do celkem sedmi kategorií, označovaných písmeny A až G.
V kategorii A se nachází ty vůbec nejúspornější výrobky, které jsou zhruba o polovinu lepší než produkty z kategorie C. Navíc se stále častěji začínají objevovat kategorie A+ až A+++.
Kategorii F nekupovat!
Kategorie F je vůbec nejhorší a často tomu odpovídá i nízká pořizovací cena. Dnes je již prakticky nekoupíte, maximálně ve výprodeji. Dokonale totiž platí i nepsaný zákon trhu o tom, že chladničky nebo mrazničky musí být pro svou konkurenceschopnost na trhu označeny štítkem A+ nebo A++, což značí samozřejmě velmi vysokou úsporu elektrické energie.
Mezi chladničkou třídy A a A++ může být meziroční rozdíl ve spotřebě až 150 kWh, což může znamenat i úsporu několika stovek korun. A nad tím se určitě už vyplatí přemýšlet.
Tip: Víte, že skutečnou spotřebu spotřebiče zjistíte lehce pomocí měřiče spotřeby? Koupíte ho za pár stokorun v každém obchodě s elektrem.
Dá se štítkům věřit?
Ano, štítkům s označením energetické třídy spotřebičů se opravdu věřit dá. Státní energetická inspekce ve spolupráci s ČOI pořádá pravidelné kontroly a výrobci by si nemohli dovolit na trhu dlouhodobě obstát bez toho, aby uvedli pravdivé informace o svých produktech.
Největší žrouti energie v domácnosti?
Bílá elektronika se podílí na celkové spotřebě domácnosti až jednou pětinou. Průměrná rodina může v případě větší šetrnosti uspořit až několik stokorun za měsíc. Chladnička, mraznička nebo pračka patří rozhodně mezi ty spotřebiče, kde je třeba obezřetně vybírat. Patří totiž standardně mezi největší „žrouty“ energií hned po vytápění a ohřevu TUV.
Nové spotřebiče na splátky
Pokud váháte nad nákupem nového spotřebiče, můžete zvážit například nákup na splátky. V některých obchodech nezaplatíte ani o korunu navíc. Na trhu je obrovská konkurence, a tak se v rámci konkurenčního boje někteří prodejci snaží podpořit prodej nákupem na splátky bez navýšení. Takové půjčky se rozhodně bát nemusíte.
Pokud nemáte k dispozici dostatek peněz na nový spotřebič do domácnosti, je nákup na splátky možnou volbou. Navíc půjčku na spotřebiče lze získat i v internetových obchodech.