Pobyt na čerstvém vzduchu je nejen zdraví prospěšný, ale také příjemný. Vlastní venkovní posezení naštěstí není jen výsadou majitelů rodinných domů se zahradou. Příjemnou relaxaci s kávou či knihou na čerstvém vzduchu si mohou dopřát i obyvatelé bytů k nimž náleží balkon, lodžie či terasa.
Soukromí na balkoně
Posezení na balkoně má oproti zahradě několik nevýhod. Jednou je omezený prostor, druhou nedostatek soukromí. Většina balkonů je ohrazena zábradlím z tyček. Takové zábradlí nevytvoří ani minimální ochranu před zraky kolemjdoucích či sousedů z protějších domů.
Přitom právě při pohodovém polehávání v lehátku či posezení s kávou se každý touží schovat před okolním světem a užívat si ničím nerušenou relaxaci. Řešení tohoto problému je však jednoduché. Stačí pořídit vhodnou balkonovou zástěnu.
Proč instalovat balkonovou zástěnu?
Hlavním důvodem pro koupi balkonové zástěny bývá potřeba vytvořit na balkoně větší soukromí. Sedící člověk je za zástěnou umístěnou na zábradlí téměř beze zbytku schován před zraky kolemjdoucích. Zde však výhody a funkce balkonové zástěny nekončí. Zástěna navíc:
- chrání před větrem – z balkonu vás za pěkných dní nevyžene nepříjemný chladný vítr
- chrání před deštěm – ocení majitelé lodžií, ti mohou při letních přeháňkách nerušeně sedět na balkoně, dále zástěna ochrání před deštěm věci umístěné na lodžii
- chrání před přímým sluncem – zástěna dále ochrání část lodžie a zde uložených věcí před přímým slunečním zářením
- zútulní balkon
Druhy balkonových zástěn
Rozhodnete-li se svůj balkon doplnit o zástěnu, můžete vybírat z mnoha barevných variant a materiálů. Barevné provedení či vzor záleží jen na vašem vkusu, výběr materiálu balkonové zástěny závisí navíc na jeho vlastnostech.
Můžete zvolit jednu z mnoha možností balkonových zástěn:
- rákosové rohože – osloví všechny milovníky přírodních materiálů, nicméně rákosové rohože jsou náchylné, ve větru se snadno polámou a vlivem deště a slunce zešednou, proto je třeba počítat s jejich častější výměnou za nové
- bambusové zástěny – druhou možností využití přírodních materiálů jsou zástěny bambusové, které jsou oproti těm rákosovým výrazně odolnější (především zástěny, které jsou z neštípaného bambusu). Jednotlivé lakované bambusové tyče jsou k sobě spojeny poplastovaným drátem odolným vůči korozi.
- textilní – textilní zástěny se vyrábí z polyesteru, některé zástěny jsou vylepšeny o ochranu vláken teflonem, díky níž se látka méně špiní a odpuzuje vodu, výhodou je množství různých barev a vzorů
- zástěny z PP, PE a PEVA – i tyto zástěny z umělých hmot mohou nabídnout velké množství barevných odstínů i atraktivních vzorů napodobujících květiny, cihly nebo kámen. Dále výborně chrání před deštěm a mají dlouhou životnost.
- umělý bambus – rohož z tyček z PVC, která napodobuje vzhled bambusových rohoží, umělá varianta nabízí množství barevných provedení i odolnost a dlouhou životnost.
Instalace balkonové zástěny
Připevnění balkonové zástěny je jednoduchou záležitostí a zvládne ho každý sám. Způsob připevnění závisí na typu zábradlí i zvoleném typu zástěny. Textilní zástěny jsou většinou opatřeny po krajích průchodkami.
Těmi snadno protáhnete provázek, kterým zástěnu přivážete k zábradlí balkonu. Bambusové či rákosové rohože lze uchytit pomocí provázku nebo drátku, který bude obepínat zábradlí a uchycen bude za drát či provázek, kterým jsou k sobě svázány tyčky rohože.