Borovice lesní u vás doma. Jak na pěstování kultivaru Repens?

Okrasná zahrada bez zajímavé dřeviny by nebyla to pravé. Výběr takového výrazného zahradního prvku si však zaslouží svůj čas. Jedním z adeptů se může stát i borovice lesní a její kultivar Repens. Zajímá vás, jak na jeho pěstování?

Jak odrůda Repens vypadá?

Borovice lesní jako taková představuje patrně nejrozšířenější borovici vůbec. V Evropě roste od Skandinávie až po Španělsko. V Asii je možné na ni narazit přes Sibiř až po Čínu. Borovice lesní má širokou deštníkovitou korunu a mohutný kořen. Kůra v dolní části kmene má šedohnědou barvu, směrem vzhůru se poté odstín mění na výrazně rezavý.

Ve volné přírodě je borovice lesní schopná dožít se úctyhodných 500 let. Vůbec nejstarší známí jedinci v současné době rostou ve Švédsku.

V roce 1979 byl botaniky poprvé popsán kultivar borovice lesní, který nese označení Repens. Jedná se o zakrslou a zvolna rostoucí borovici lesní, která se rozrůstá hlavně do šířky. Pyšní se dlouhými, tlustými a namodrale šedými jehlicemi, díky kterým zaujme na první pohled.

Dopřejte jí slunné stanoviště

Tento kultivar, stejně jako většina borovic, vyžaduje slunné stanoviště. Stínu nebo polostínu se proto raději vyhýbejte. Co se týče půdy, je odrůda poměrně nenáročná. Vyhovovat jí bude chudá, suchá, ale i vlhká půda. Dobře poroste na mírně vápenitých a kyselých půdách.

Vyhýbejte se však silně vápenitým půdám, kde by této dřevině mohly žloutnout jehlice. Tato borovice také dobře snáší mrazy, a to až do teploty -40 °C.

Kde v zahradě se bude vyjímat?

Zbarvení kultivaru Repens perfektně ladí s vyššími světlými listnatými stromy. Pěkně bude vypadat jako součást skupinové výsadby nebo skalky. Pokud máte střešní nebo terasovou zahradu, můžete zvolit i toto místo.

Pěkně vynikne jako součást trvalkového záhonu nebo kamenné kaskády. Popisovanou dřevinu můžete také vysadit u jezírka. Nebo ji v zajímavé nádobě umístit na terasu.

Více informací ze světa tvarovaných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.