Co dokáží chytré nátěry? Podívejte se

shutterstock.com
shutterstock.com

Na trhu existuje velké množství různých speciálních nátěrů, které mají zajímavé vlastnosti. Pro dnešní článek jsme vybrali několik zástupců, které se vám mohou hodit při řešení problémů s vašim rodinným domem.

Protipožární nátěry

Hlavní funkce protipožárních nátěrů je zřejmá již na první pohled. Jedná se o navýšení odolnosti proti požáru. Protipožární nátěry zvyšují vlastnosti jednotlivých materiálů v oblasti odolávání požáru. Brání vzplanutí materiálů a prodlužují jejich odolnost. Různé druhy nátěrů dokáží chránit materiály po různě dlouhou dobu (od 10-ti minut až po 2 hodiny). Nejčastěji se využívají na dřevo, ale využití najdou i na oceli, betonu, kabelech nebo oblečení. Aplikaci vždy raději přenechte odborné firmě.

Antigraffiti nátěry

Tento nátěr se nejčastěji využívá na veřejných plochách zdí a budov. Najde ovšem využití i v soukromém sektoru. Jeho hlavní funkcí je ochrana majetku před zašpiněním. Zašpinění mohou být různá. Antigraffiti nátěry udělají na povrchu tenkou neviditelnou vrstvu. Pokud dojde k zašpinění povrchu, nebude špinavý podklad, ale pouze nátěr. Z nátěru jde téměř vše jednoduše odstranit. Antigraffiti nátěry chrání majetek před graffiti i ostatními druhy znečištění.

Antigraffiti nátěry na budovy, zdroj: sxc.hu
Antigraffiti nátěry na budovy, zdroj: sxc.hu

Termoizolační nátěry

Termoizolační nátěry jsou považovány z převratnou novinku v oblasti tepelných izolací. Jsou vhodné především na dodatečné zateplení interiéru pro zvýšení jeho tepelného komfortu. Stačí pouze natřít zdivo v interiéru termoizolačními nátěry a hned jsou vaše tepelné ztráty výrazně nižší. Termoizolační nátěry se mohou využít i na topenářské trubky. Při převodu tepla se již teplo nebude ztrácet a také se dá ušetřit.

Protiplísňové nátěry

Protiplísňové barvy snižují riziko vytvoření plísní a hub na různých materiálech. Je nutné je aplikovat ještě před vznikem samotných plísní, protože pak už se jen těžko odstraňují. Nátěry můžete vybírat na různé materiály. Patří mezi ně dřevo, kov, beton, cetris desky, omítky, obklady i fasády. Na každý druhy materiálu je určen jiný výrobek. Rozhodně se nehodí jeden nátěr na všechny materiály.

Hydroizolační nátěry

Hydroizolační nátěry brání prostupu vody do podkladového materiálu. Jejich nejčastější využití je v exteriérech nebo v místnostech se zvýšenou nebo stálou vlhkostí. V interiérech se tedy nejčastěji využívají v koupelnách, sklepích, u bazénů nebo ve sprchách. V exteriéru najdou využití na terasách, balkonech, lodžiích nebo na plochých střechách. Ochranou před deštěm ještě prodlužují životnost materiálu.

Nátěr na čištění vzduchu

Jedná se o absolutní novinku v oblasti nátěrů. Tento druh nátěru s nanočástečkami kysličníku titania dokáže ničit a zlikvidovat nečistoty v ovzduší. Zatím se nejvíce využívá v interiérech pro zajištění čistého vzduchu. Využíván je hlavně astmatiky, lidmi s alergiemi anebo v domovech s výskytem plísně.