Co si rozmyslet než se pustíte do stavby zahradního jezírka svépomocí?

Stavba zahradního jezírka se sice na první pohled jeví jako poměrně jednoduchý počin, jestliže ale nevíte, jak se k ní postavit, může se snadno stát, že již na začátku napácháte více škody než užitku a jezírko pak nebude dostatečně sloužit svému účelu. Ještě předtím, než se do samotné stavby pustíte, je potřeba dobře promyslet několik klíčových prvků stavby a dobře vybrat místo pro jezírko.

Vhodně zvolené místo je pro zahradní jezírko klíčové

Optimální polohu pro vaše nové zahradní jezírko je potřeba vybírat s ohledem na dobu slunečního svitu. Aby jezírko optimálním způsobem prosperovalo, je potřeba, aby na něj slunce svítilo každý den alespoň 5 hodin. Samozřejmě čím déle, tím lépe. Právě díky slunečnímu svitu mohou v jezírku dobře prosperovat vodní rostliny, které poté vytvoří ve vaší zahradě další příjemné zákoutí. Finální poloha pro jezírko by měla být také prosta padajícího listí, které zvládne ve velmi krátké době znečistit vodu a postarat se o spoustu další práce s pravidelným čištěním. Vzrostlé stromy v okolí jezírka mohou ale nejen znečišťovat jeho vodu, velice často také právě jejich kořeny prorůstají do dna nádrže a mohou snadno poškodit jezírkovou fólii a způsobit prosakování vody ven z jezírka.

Na velikosti záleží, tvar je ale také důležitý

Ještě před prvním kopnutím si vyznačte na zahradě budoucí polohu jezírka a naznačte také jeho tvar a hloubky v jednotlivých partiích. Použít k tomu můžete například barevný sprej, kolíky, kameny, písek či klasický provaz s kolíky. Dobře vybírejte také jezírkovou fólii, která by měla být odolná vůči UV záření a svařená raději odborníkem. Myslete na to, že aby voda v zimě nezamrzala, je potřeba, aby byla hloubka jezírka alespoň 1 m. Již při stavbě si rozmyslete, zda chcete mít jezírko pouze okrasné nebo také koupací, tomu přizpůsobte nejen složení fauny a flóry, ale také volbu jezírkového čerpadla, jehož sací koš se v každém případě umísťuje do nejhlubšího místa jezírka. V případě koupacího jezírka by čerpadlo mělo zvládnout vodu dostatečně kvalitně přefiltrovat, přičemž filtrační výkon čerpadla by měl odpovídat přibližně 5 W na jeden kubík vody. V případě jezírka okrasného postačí klidně i poloviční kapacita filtračního výkonu.