Co vše je potřeba připravit, než se pustíte do stavby zahradního jezírka?

Vybudování zahradního jezírka není levnou záležitostí. Proto je potřeba vše důkladně připravit a než se do toho pustíte, mít jasno v tom, co vlastně chcete stavět. Splňte si svůj sen. Provedeme vás jeho přípravami.

Co si rozmyslet předem?

Ještě předtím, než se do stavby jezírka pustíte, byste měli mít jasno v tom, zda bude jezírko pouze okrasné anebo se v něm budete chtít také koupat. Jakou velikost jezírka budete preferovat? Vejde se vůbec na váš pozemek? Troufnete si na stavbu jezírka sami anebo ji svěříte odborné firmě? Jak budete k jezírku přivádět vodu? To vše jsou otázky, ve kterých byste měli mít jasno ještě předtím, než poprvé kopnete.

Potřebujete na jezírko stavební povolení?

Pokud nebude mít vaše zahradní jezírko plochu větší, než 40 m² stavební povolení potřeba není. Podobné je to i s bazény. Není potřeba dokonce ani ohlášení. Jestliže však plánujete stavět jezero o ploše větší než 40 m² a menší než 300 m², které bude mít větší hloubku než 3 m, ohlášení už potřeba bude. Jen pro úplnost, vodní plochy nad 300 m² už dokonce vyžadují stavební povolení a k němu také vyjádření vodohospodářského úřadu. Nutností je v tomto případě samozřejmě také projektová dokumentace zpracovaná odborníkem. Takto velké jezírko ale většina lidí na zahradě stavět neplánuje. V případě, že však vaše jezírko bude mít přítok a odtok, je potřeba tyto náležitosti splnit i v případě menší vodní plochy. Právě v tom může být háček pro stavitele menších zahradních jezírek. Ohlášení ani stavební povolení však není potřeba, pokud řešíte opravu jezírka, jejíž příčinou může být například díra v jezírkové fólii.

Zvažte dobře polohu jezírka

Zahradní jezírko potřebuje optimální počet hodin slunečního záření denně. Nesmí jich být ani moc, ani málo. Za optimální je považováno, pokud na jezírko svítí slunce zhruba 5 až 6 hodin denně. Před započetím prací proto pozorujte prostor, který jste si pro jezírko vyhradili, a ujistěte se, že tento parametr splňuje. Jestliže je místo, které chcete vyhradit na zahradě pro jezírko příliš blízko sousedovy hradby, raději se s ním předem domluvte anebo si ještě lépe nechte podepsat souhlas a vaším záměrem. Vědět byste také měli, že pokud budete cokoliv včetně zahradního jezírka budovat v menší vzdálenosti než 2 m od sousedního pozemku, musíte stejně na stavební úřad žádat povolení.