Domácností, které využívají pro vytápění klasické dřevo, je ještě stále velké množství. Jedná se totiž o nejlevnější způsob vytápění, který je na našem trhu možný. Ovšem stále více těchto domácností přechází od vytápění dřevem k vytápění pomocí dřevěných briket. Důvodů pro tuto změnu je hned několik.
Dobrá dostupnost a minimum práce
Vlastníci kotlů na dřevo jistě ví, jaká je práce s přípravou zásob dřeva na vytápění každé zimy. Jedná se o mnoho řezání, sekání a uskladnění. Příprava dřeva na celou sezonu je věc náročná fyzicky i časově. V dnešní době vysokého nasazení v zaměstnání mnohým rodinám na přípravu zásob dřeva prostě nezbývá čas. Dřevěné brikety oproti tomu neznamenají žádnou časovou ztrátu ani fyzickou zátěž.
Nákup dřevěných briket je také velice jednoduchý. Protože se jedná o stále více rozšířený způsob vytápění, jsou brikety běžnou součástí mnoha obchodů. Jejich cena je také velmi příznivá, v porovnání s ostatními prostředky na vytápění – pohybuje se mezi 40-60ti korunami za desetikilové balení. V porovnání se štípaným dřevem je sice cena dražší, ale nákup briket ušetří spoustu starostí i práce.
Brikety jsou suché a mají vysokou výhřevnost
Vlhkost ve štípaném dřevě bývá velmi vysoká. Čerstvě nasekané dřevo dosahuje vlhkosti až 50%. Dřevo, které necháte uležet 1 rok v suchu, sníží svou vlhkost na 20%. Čím menší je procento vlhkosti ve dřevě, tím vyšších vytápěcích schopností dosáhne. Při vytápění vlhkým dřevem musíte na vyhřátí domácnosti spálit velké množství dřeva. Brikety jsou rozsekané a obsahují sušené dřevo s minimální vlhkostí, takže dosahují mnohem vyšší výhřevnosti. Na vyhřátí místnosti vám proto bude stačit mnohem menší množství briket než klasického dřeva.
Další výhodou dřevěných briket je jejich univerzálnost. Mohou se použít do všech typů kotlů na tuhá paliva. Kvalitní brikety jsou vyrobeny výhradně z kvalitních dřevin a neobsahují ani kůru. Kůra totiž může způsobit pórovitost briket a snížit jejich výhřevnost. V briketách nejsou obsažena žádná lepidla ani pojiva – do tvaru jsou pouze lisovány a to pod velkým tlakem. Vytápění za použití briket se proto rozhodně vyplatí.
Dobrý den, doma používáme klasické dubové pelety. Někde jsem slyšela, že se dají vyrobit i brikety z papíru. Zajímalo by mě jaká je jejich výhřevnost v porovnání právě s dubovými případně jinými dřevěnými briketami.