Hliníková okna a dveře: Moderní materiál je prakticky bezúdržbový a dobře vypadá

Při rekonstrukci domu nebo stavbě nového je jednou z priorit výběr vhodného materiálu pro okna. Jedná se o výrazný architektonický prvek, který významně ovlivňuje vzhled budovy. Nabízí se hned několik možností, u nichž je třeba posoudit, která bude lepší.

Plastová versus hliníková okna

Velmi oblíbená jsou v současné době plastová okna. Jedná se vzhledem k ostatním materiálům o finančně méně náročně řešení, které však splňuje vysoké nároky na tepelnou izolaci. Ovšem i plastová okna mají své limity. Takže je-li vaše stavba v moderním minimalistickém stylu s velkými okny, budete se muset podívat po jiném materiálu. Hliníková okna pravděpodobně budou mnohem vhodnější. Jsou nadčasová, pevná a odolná. I u velkých rozměrů je možné dodržet úzký rám, což přispívá k výbornému designovému dojmu. Navíc platí, že hliník je prakticky bezúdržbový a vydrží po mnoho let, aniž by změnil tvar i vzhled. To stejné platí i pro hliníkové dveře, jež se k takovým oknům hodí nejlépe.

ZOTK

Důležitou roli v oblasti požární bezpečnosti staveb hraje požární odvětrávání. Tzv. ZOTK je samočinné odvětrávací zařízení pro přirozený odvod kouře a tepla. Významnou roli sehrává v případě požáru, ale využívá se i u běžného denního větrání, a to pomocí pneumatických nebo elektrických otvíračů. Součástí tohoto systému mohou být případně i střešní světlíky. Ovšem lze navrhnout i řešení bez nich v případě, že si je zákazník nepřeje.

Prosklené hliníkové fasády

Moderní stavitelství přináší i nové způsoby zpracování fasád. Jedním z nich jsou prosklené hliníkové fasády, jež se využívají k opláštění budov. Jejich hlavní výhodou je, že se díky takové fasádě dosáhne optimálního osvětlení v interiéru. Skla v hliníkové fasádě jsou vyrobená tak, aby odolávala proti násilnému vniknutí do objektu. Taková konstrukce je bezúdržbová a odolná proti všem vlivům okolního prostředí.