Inspirace pro rekonstrukci bytového jádra

shutterstock.com
shutterstock.com

Původní bytová jádra, především ta umakartová, jsou nejslabším místem každého panelákového bytu. Jejich rekonstrukcí však můžete vytvořit plnohodnotnou moderní koupelnu. Je však třeba celou rekonstrukci důkladně promyslet. Jaké jsou nejnovější trendy v rekonstrukcích koupelen?

Nedostatek prostoru v panelových bytech

Hlavním kamenem úrazu všech bytových jader je jejich malý rozměr, týká se to zejména umakartových jader v panelových domech. To již neodpovídá ani potřebám obyvatel bytu ani moderním trendům, které se opírají o volný prostor a vzdušnost. Dostatek prostoru v koupelně lze při rekonstrukci panelového bytu v Brně vyřešit změnou dispozice:

  • Rozšíření koupelny – jednou z možností je zvětšení prostoru koupelny na úkor chodby. Toto řešení se přímo nabízí v bytech, kde kolem jádra vede chodbička do kuchyně a kde by šel přístup do kuchyně zajistit jinak. Získáte tak koupelnu příjemných rozměrů, ovšem toto řešení je stavebně náročné a vyžaduje stavební povolení.
  • Spojení koupelny a WC – od spojení WC s koupelnou si lidé slibují zvětšení prostoru v koupelně. Na jednu stranu je pravda, že zrušením příčky mezi wc a koupelnou vznikne větší a otevřenější prostor, navíc v často těsné předsíni ubydou jedny dveře. Nevýhodou spojení WC a koupelny je nedostatečný prostor k zavěšení umyvadla (zmizela příčka, na níž obvykle bývá zavěšeno umyvadlo), dalším důsledkem může být nepraktičnost především v případě, že byt obývá více osob, kdy obsazením WC znemožní jedna osoba ostatním přístup do koupelny.
  • Zařizovací prvky – prostor koupelny lze zvětšit i vhodnou volbou jejího zařízení. Nejčastějším řešením, jak zvětšit volný prostor v koupelně, je náhrada vany sprchovým koutem. V případě extrémně malých koupelen lze vybrat speciální plně roztažitelný sprchový kout s odtokovým žlábkem, ten lze plně roztáhnout tak, že v době, kdy není využíván ke sprchování, se lze přes prostor sprchového koutu volně pohybovat. Pokud však patříte k těm, kdo si rádi vychutnají dlouhou relaxační koupel, vany se nevzdávejte. Volte však raději vanu rovnou, rohová ubírá zbytečně mnoho prostoru v malé koupelně. Dále můžete uvažovat o zvětšení volného prostoru v koupelně přemístěním pračky do kuchyně nebo volbou speciálního umyvadla umístitelného nad pračku.
Světlá koupelna je lepší, když máte málo přirozeného světla, zdroj: shutterstock.com
Světlá koupelna je lepší, když máte málo přirozeného světla, zdroj: shutterstock.com

Obklady a dlažby

Současné trendy se vrací k přírodním materiálům – dřevu a kameni, především mramoru. Tyto materiály jsou pochopitelně příliš drahé, proto se vyrábí obklady a dlažby, které tyto materiály imitují.

V případě malých koupelen je však vhodnější opustit moderní imitace dřeva či jiné obklady tmavších barev a zaměřit se spíše na světlé imitace mramoru či lesklé zářivé barvy obkladů, které koupelnu opticky zvětší.

V současné době se preferují široké obdélníkové obklady, zdroj: shutterstock.com
V současné době se preferují široké obdélníkové obklady, zdroj: shutterstock.com

Čisté linie

Rovné čisté linie vévodí moderním koupelnám. Pro jejich zachování volí výrobci skrytá madla dvířek koupelnových skříněk, ale i sprchových koutů. V souladu s čistými liniemi jsou také sprchové kouty bez vaničky.

V případě, že plánujete zvolit tento typ sprchového koutu s vydlážděnou podlahou a pouhým odtokovým žlábkem, je třeba s tímto řešením dopředu počítat. Pro odtok vody ze sprchového koutu totiž může být nutné zvýšit podlahu celé koupelny. což není vždy možné.

Moderní technologie

Při rekonstrukci bytového jádra v Brně máte možnost zavést do své domácnosti řadu moderních technologií. Pohodlí, ale také bezpečí pro vaše děti, při sprchování zajistí termostatická baterie která udrží stále stejnou teplotu vody i při změně intenzity proudu vody.

Termostatická sprchová nástěnná baterie, zdroj: ravak.cz
Termostatická sprchová nástěnná baterie, zdroj: ravak.cz

V případě WC se vyplatí pouvažovat o toaletách, které jsou schopny odsávat zápach. Nebudete tak závislí pouze na centrálním odvětrávání do šachty, které v panelových domech je povětšinou zcela nefunkční. Lze využít i bidetová sedátka, která nezaberou žádné místo navíc, ale zvýší vaše pohodlí.