Jak na montáž centrálního osvětlení do sádrokartonu?

revizní technik elektroSuchá výstavba si pro své výhody získala spoustu příznivců. A díky tomu, že veškeré potřebné věci lze v hobby marketech sehnat téměř non-stop, je realizace příčky či podhledu otázkou několika hodin – v horším případě dní. Problém může nastat v souvislosti s elektroinstalací, protože profesionální elektrikáři mívají diář nabitý i na několik týdnů dopředu. Jak byste měli postupovat, když se právě chystáte pověsit centrální osvětlení neboli lustr?

Odborníci z divize revize elektro Plzeň upozorňují, že realizace elektroinstalací v sádrokartonových konstrukcích vyžaduje patřičné znalosti. Proto si svůj záměr důkladně rozmyslete a rozhodnete-li se lustr pověsit a zapojit i bez pomoci odborníka, řiďte se heslem „dvakrát měř, jednou řež“. A v prvé řadě elektroinstalaci předimenzujte.

revize elektro Plzeň

Pokud jste již stropní sádrokarton zaklopili a netušíte, kde přesně se nachází nosné profily, nedělejte si z toho hlavu. Sežeňte si však speciální hmoždinky, které umožňují bezpečné zavěšení těžkého předmětu – třeba i masivního lustru o hmotnosti kolem 20 kg. 

Před instalací prověřte, zda v místě, kde se chystáte vrtat, nevede kabeláž. Chopte se detektoru kovu a prověřte, zde v místě nevedou vodiče. A samozřejmě vypněte pojistky! Použitý vrták by měl svým průměrem odpovídat velikosti hmoždinky.

Jakmile vyvrtáte otvor, vsunete do něj hmoždinku a doklepnete ji kladívkem. Následně zašroubujete šroubky a máte téměř hotovo – můžete zavěsit osvětlení a zapojit jednotlivé vodiče. Pak už jen zapnete pojistky a vyzkoušíte, zda vaše snaha nepřišla vniveč.

revizní technik elektro

A pozor: revizní technik elektro z řemeslnického cechu EKOMPLEX upozorňuje, že v případě instalace více světel, jejichž napájení je řešeno trafem, je obvykle nezbytná instalace revizních dvířek.