Jak se zbavit tepelných mostů

Dostavěli jste dům nebo dokončili rekonstrukci spojenou s osazováním oken parapety a trápí vás velké výdaje za teplo? Možná, že vám kolem oken uniká teplo. Jak taková místa, nazývaná tepelné mosty, odstranit?

Jak poznám tepelný most?

Tepelný most hledejte za chladného počasí. Nevíte, jak jej poznáte? Je to poměrně jednoduché. Toto místo má totiž na dotek nižší teplotu než okolní stěna.

Kromě úniku tepla jsou tepelné mosty příčinou kondenzace vzdušné vlhkosti na okně, což může mít následně za následek vznik plísní.

Jak vznikají tepelné mosty?

Jde nejčastěji o prostory s horší tepelnou izolací nebo místa, kde se setkávají dvě stavební části (např. zeď-podlaha, okno-podezdívka aj). Tepelné mosty také vznikají při instalaci parapetů.

Aby nedocházelo k tepelným mostům, je zapotřebí dokonalá izolace.

parapety

Jak odstranit tepelné mosty

Nejúčinnějším omezením výskytu tepelných mostů je jejich prevence během výstavby domu, ev. rekonstrukce. Když už se však stane, že nějaký objevíte, je zapotřebí situaci řešit.

Pro odstranění tepelných mostů neexistuje univerzální řešení. Ke každému zjištěnému úniku tepla je zapotřebí přistupovat individuálně. Ve většině případech spočívá řešení, nazývané též přerušení tepelného mostu, v dodatečném zateplení.

Tepelné mosty pod parapetem

Většinou se jedná o nedostatečné těsnění pod parapetem. K přerušení tepelného mostu pod parapetem můžete přistupovat ze dvou stran (pokojové a vnější). K napravení netěsnosti se nejčastěji používají rozličné typy podokenních profilů a jiní pomocníci.

Zdroj fotografií: pixabay.com