Jak si v domácích podmínkách změřit hluk?

shutterstock.com
shutterstock.com

Ticho léčí. To není jen obyčejná fráze, ale vědecky doložený fakt. Ostatně každý z nás si již pravdivost tohoto tvrzení někdy potvrdil. Když jsme nemocní nebo unavení, vyhledáváme tiché prostředí k relaxaci i rekonvalescenci. Avšak moderní doba s sebou přináší velké množství aut, přístrojů a mnoho dalších zdrojů hluku. Máte pocit, že se každodennímu ruchu nemáte jak vyhnout? Že jste vystaveni hluku i doma? Zkuste zjistit, zda míra hluku nepřekračuje zdraví škodlivé limity.

Jak hluk škodí lidskému zdraví?

Lidské tělo je nastaveno tak, aby vnímalo okolní zvuky a rozlišovalo, zda pro něj neznamenají nebezpečí. Automaticky proto tělo reaguje na všechny zvuky zvýšenou aktivitou v podobě zvýšení pulzu, zvýšení krevního tlaku i zvýšení hladiny adrenalinu v krvi. To je proces, který vůlí můžeme potlačit jen těžko. Proto nelze jednoduše říci, abychom si na hluk zvykli a nenechali se jím vyvést z míry.

Dlouhodobé vystavení organismu hluku může mít za následek nejen postupnou ztrátu sluchu, ale také řadu dalších zdravotních obtíží, například:

  • vysoký krevní tlak
  • snížení imunity
  • únava
  • nespavost

Jak na měření míry hluku?

Máte pocit, že hluk pocházející od sousedů nebo od nedaleké silnice je neúnosný? Nebo vás při práci v kanceláři pravidelně ruší nepříjemně hlasité zvuky? Nemusíte hned utrácet za služby odborníků, kteří se specializují na měření hluku. První orientační měření hluku zvládnete sami.

Pokud vlastníte chytrý telefon, stačí si do něj stáhnout aplikaci pro měření hluku. Aplikací je na výběr hned několik a lze je stáhnout prostřednictvím obchodu Apple Store / Google Play / Windows Store. Základní verze hlukoměrů bývají ke stažení zdarma.

Pro měření hluku aplikace využívá mikrofon telefonu a naměřené hodnoty zobrazí v decibelech. Například aplikace Sound Meter vás navíc informuje o tom, jakému zvuku naměřená hodnota zhruba odpovídá (např: klidná ulice, hraní na elektrickou kytaru nebo troubení vlaku).

Měření je pro orientační zjištění míry hluku poměrně přesné. Pokud tedy naměříte varovně vysoké hodnoty, začněte uvažovat o odhlučnění vašeho bytu. Využitím různých stavebních úprav s pomocí akustické pěny lze dosáhnout výrazného útlumu, pokud nelze odstranit rovnou příčinu hluku.

Přehled zvuků a odpovídajících decibelů

Abyste měli představu, kolik decibelů odpovídá kterému zvuku, přinášíme přehlednou tabulku. Porovnejte s ní vámi naměřené hodnoty:

Intenzita zvuku (dB) Odpovídající hluk
0 práh slyšitelnosti
20 klidná zahrada
30 tichý byt, klidná ulice
40 tlumený hovor
50 běžný pouliční ruch
55-60 puštěný televizor, hlasitý hovor
70 silně frekventovaná ulice, strojovna
80 křik, tunel metra
90 jedoucí vlak
100 sbíječka
110 diskotéka
120 startující letadlo
130 práh bolestivosti

Zkuste změřit hodnoty hluku ve vašem bytě i během noci. Noční hluk ruší váš spánek a může mít za následek dlouhodobou únavu. Existují inteligentní měřiče, které dokáží měřit vaše domácí prostředí komplexně a upozorňovat vás na rizika. Jedním z nich je například senzor Netatmo.

Ze zdravotního hlediska je potom rizikové vystavovat se dlouhodobě hluku nad 70 dB. Riskujete tak postupnou ztrátu sluchu i vznik výše popsaných chronických zdravotních obtíží. K poničení sluchu může dojít i při krátkodobém vystavení hluku nad 130 dB.