Blíží se jaro a s tím i čas, na který mnoho majitelů rodinných domů netrpělivě čeká. Po zimě je nutné zase dát vše do pořádku a postarat se o okrasnou zahradu. V dnešním článku se zaměříme na okrasné stromky.
Každý tvarovaný okrasný strom si žádá speciální péči. Pojďme se tedy podívat na to, jak takovou péči dřevině správně poskytnout.
1. Mulčování
Víte, k čemu je vlastně mulč pod stromkem vhodný? Používá se hlavně proto, aby zamezil zaplevelování v místě růstu, ale také k zabránění přehřívání povrchu půdy. Nejvíce se k mulčování používá kůra a štěpek, ale nemusí tomu tak být vždy.
Rozhodně se ale vyhněte nevkusným moderním produktům výrazných barev. Jako další z možností vhodných k použití je podrcené listí. Toho budete mít určitě dost při sečení trávy sekačkou na podzim, kdy listí opadává. Další variantou je například obyčejná sláma. Nezapomeňte však, že mulč by se neměl dotýkat kmene a kořenového krčku.
2. Plení
Samozřejmostí při ochraně vašeho okrasného stromu je odstraňování plevele ze zálivkové mísy nebo z nádoby. Sice zdlouhavější, zato vhodnější metodou je stále mechanické ruční pletí než používání herbicidů. Použijete-li herbicidy, počítejte s tím, že potřebují určitou dobu na to, aby plevel zahubily. Možná sami usoudíte, že klasické pletí je nejrychlejší a nejlevnější! Je důležité plevel odstraňovat i s podzemními částmi, ale neporanit přitom kořeny dřeviny.
3. Kypření
Povrch v místě, kde dřevinu zaléváte, je vhodné lehce zamulčovat (ovšem je dobré dopředu vědět, jaký a kolik mulče která dřevina snese). Důležité je však se čas od času pod mulč podívat. Je zde totiž pravděpodobnost, že se na povrchu půdy vytvoří málo prodyšná krusta.
Tu je samozřejmě nutné opatrně a citlivě narušit, aby dřevina mohla dýchat, ale je třeba dávat přitom pozor, aby se neporanily kořeny stromku. Okrasné stromy v nádobách není potřeba kypřit, obzvláště pokud byly použity zeolitové substráty.