Jak upravit spaní pro alergika?

shutterstock.com

Dle nejnovějších průzkumů trpí asi každé třetí dítě alergiemi. Za poslední desetiletí se počet alergiků a astmatiků výrazně zvýšil nejen v České republice. Alergie je přehnaná obranná reakce organismu na alergen, tedy určitou dráždící látku. Pokud máte doma alergika, je nezbytné této skutečnosti přizpůsobit vybavení domácnosti a hlavně místo pro spaní, kde ze všeho času stráví nejvíce. Jak na to se podíváme v dnešním článku.

Hlavní zásadou je odstranit alergeny z domova

Pokud ve vaší rodině trpí některý člen alergií na pyl, prach, zvířecí srst či roztoče, měli byste dodržovat několik zásadních pravidel. Právě tyto alergie patří k nejčastějším.

Alergie na srst

V první řadě by se v domácnosti neměla vyskytovat žádná zvířata se srstí. Interiér můžete tedy obohatit akváriem s rybičkami či želvami, ale na mazlíčky, jako jsou psi a kočky raději zapomeňte (nebo existují plemena bez srsti). Právě kočky vyvolávají u alergiků nejsilnější alergii.

Alergie na pyl

Chcete-li ozdobit pokoje zelení, pak volte pouze takovou, která nekvete a neuvolňuje se tak z ní pyl. Také existují speciální sítě do oken proti vniknutí pylů různých stromů a travin z okolí.

Alergie na peří

Bohužel opět se budete muset s vaší andulkou rozloučit, protože váš opeřenec pro vás vytváří nevhodné prostředí.

Základem je správná matrace

Lůžko alergika by mělo být uchováváno v naprosté čistotě, a tak je nezbytné pravidelně uklízet. Zaprášená matrace, v níž se usadí roztoči, je to nejhorší, co alergika může potkat. Jak se tomuto problému vyhnout?

Nejprve by si měl alergik koupit správnou matraci. Ideální je polyuretanová matrace, která nepropouští roztoče, méně neudržuje prach a podobně. Latexovou či molitanovou matraci ihned zavrhněte. Dále je důležité, aby měla matrace odnímatelný potah z materiálu, který nepropouští roztoče a dá se snadno prát.

Pokud preferujete volnost ve výběru matrace nebo máte vyhovující, existují i speciální obaly pro alergiky. Ty jsou vyrobeny z extra jemného materiálu, který omezuje množení roztočů.

Jaké zvolit lůžkoviny?

Důležitým prvkem jsou lůžkoviny, které by neměly být s peřím (které patří také k nejčastějším alergenům). Ideální je duté vlákno, které nevyvolává alergii. Na trhu je k dostání pestrá škála polštářů a přikrývek, které jsou vyrobené přímo pro alergiky. A tak by neměl být problém vybrat správný protialergický polštář či přikrývku.

Povlečení by mělo být bavlněné, nikoliv syntetické či flanelové. Ráno by se měly peřiny alergika nechat provětrat (vlhkost je ideální prostředí pro rychlé množení roztočů). Alergické děti by rovněž neměly spávat na palandách či spacích pódiích. U země se totiž víří spousta prachu a u stropu je zase vzduch suchý a teplý.

Jeden komentář
  1. Nevite kde koupit levne ten alergicky obal na matraci? Vsude stoiji nekolik tisic a preci co na tom je tak drahe?

Komentáře jsou uzavřeny.