Jak vybrat nový plynový kotel?

shutterstock.com
shutterstock.com

Vytápění plynem s pomocí plynového kotle je v českých domácnostech velmi často využívanou variantou. Topení v plynovém kotli je bez starostí, snadno teplotu regulujete a ohřátou vodu posíláte do otopného systému. Takto jednoduchý chod ovšem nenabízí všechny kotle. Pokud máte v rodinném domě starší plynový kotel, který už své funkce neplní tak, jak byste od něj očekávali a při vytápění v letošní zimě to bylo znát, už není na co čekat. Kotel potřebuje vyměnit. Nyní se můžete dozvědět, jak na to.

Nečekejte do poslední chvíle

Pokud jste člověkem, který rád oddaluje věci až na poslední chvíli, v oblasti plynového kotle by se vám tato vlastnost mohla draze vymstít. Pokud s výměnou kotle budete čekat až do doby, kdy přijde neodstranitelná závada nebo kotel jednoduše doslouží, mohlo by být pozdě.

Tato situace může totiž nastat v polovině zimy, kdy bude teplota několik stupňů pod nulou. Než kotel vyměníte, váš domov bude prakticky neobyvatelný. I dočasné vytápění například elektrickými přímotopy by mohlo být velmi drahé. Kotel tedy vyměňte ještě před zimou. V jakém stavu je váš plynový kotel se dozvíte od revizního technika, který by měl zkontrolovat váš kotel před každou zimou.

Jak tedy na samotný výběr nového plynového kotle?

Pokud jste se tedy rozhodli pro nákup nového plynového kotle, vaše první rozhodnutí by mělo být, zda se bude jednat o klasický plynový kotel nebo zainventujete do kondenzačního kotle Junkers. Kondenzační kotle jsou sice v porovnání s klasickými dražší, ale zato nabízí pohodlnější obsluhu a více funkcí. Jakých?

  • Efektivnější ohřev vody
  • Možnost napojení na podlahové vytápění
  • Možnost pohodlné regulace teploty
  • Možnost práce na polovinu nebo čtvrtinu výkonu
  • Podstatně nižší náklady na ohřev vody
  • Rychlá návratnost investice díky úsporám (5-8let)
  • Možnost využití dotací v programu „Nová Zelená Úsporám“

Nezapomínejte ani na výkon

Sledovat a správně zvolit výkon kotle je další důležitou součástí při výběru. Je nechat si doporučit kotel, který bude na míru splňovat vaše požadavky. Nejen kotel s malým výkonem je špatnou volbou. Špatná volba je také když má kotel zbytečně velký výkon. Je totiž podstatně dražší a větší. Například pokud jste v minulosti váš dům zateplili a vyměnili okna, pravděpodobně bude stačit nižší výkon než dříve.

Nevíte jaký výkon je optimální? Nechte si poradit!

Nevíte, jaký výkon plynového kotle by byl pro vaši domácnosti optimální. Rozhodně není ostuda požádat o radu odborníky v tomto oboru. Můžete navštívit některého ze specializovaných prodejců plynových kotlů, který vám může hned některý z modelů doporučit. Také zkušení topenáři mají v této oblasti velké zkušenosti a mohou vám s výběrem poradit.

Topenáře budete při instalaci nového kotle stejně potřebovat, protože nově připojený kotel musí projít revizí. Při výběru značky se zajímejte také o servisní střediska ve vašem okolí. Plynový kotel, jako každé zařízení, se může pokazit a možnost rychlé opravy je důležitá.

Kdy je vhodné vyměnit staré radiátory?

Při výměně starého plynového kotle za nový se také doporučuje vyměnit i některé starší typy radiátorů. Zejména se jedná o ty litinové. Nejen proto, že v domácnosti nevypadají elegantně, ale výměna radiátorů má i své praktické opodstatnění.

Výměna litinových radiátorů vyžaduje kompletní rekonstrukci otopného systému, zdroj: shutterstock.com
Výměna litinových radiátorů vyžaduje kompletní rekonstrukci otopného systému, zdroj: shutterstock.com

Moderní kondenzační kotle jsou stavěné na nižší provozní teplotu na úrovni 40 C° až 50 C°. Pro moderní radiátory nebo podlahové topení je tato teplota více než dostatečná k efektivnímu vytápění domácnosti. Ovšem voda s teplotou 50 C° nedokáže litinové radiátory dostatečně rychle ohřát a celý otopný systém nefunguje optimálně. Jedná se tak o další parametr, který je nutné brát v potaz při výměně plynového kotle ve vaší domácnosti.

3 komentáře
  1. Ja uz bych znovu do plynoveho kotle nesla. neustale se tam muselo neco dopoustet, jinak prestaval topit. zaroven mi to ohrivalo telou vodu a kdyz jsem si toho nevsimla, ze zase potrebuje dopustit vlezla do sprchy a misto teply jsem na sebe pustila ledovou,tak me velice rychle omrzel.navic to bylo pak hrozne penez – doplatek za plyn.to snad radeji elektriku

  2. Pokud bych mel vybrat mezi plynovymi kotli, doporucil bych rozhodne nastenny. mate to totiz vcetne ohrevu teple vody, to u stacionarniho neni

  3. Čus, ještě bych dodal, že pokud můžete dát plynovej kotel s odtahem do komína, tak neváhejte. Kámoš si dal ty s nuceným odtahem spalin, páč neměl komín a nechtěl se mu budovat. No a stálo ho to víc i než novej komín

Komentáře jsou uzavřeny.