Jak vybrat správný venkovní parapet

Stavíte-li nový dům, nebo se chystáte rekonstruovat okna ve vašem stávajícím bydlení, máte skvělou příležitost vybrat si vhodné parapety, jež jsou nedílnou součástí oken. Vnitřní parapety jsou podstatné výhradně z estetického hlediska, protože s ním můžete skvěle doladit interiér. Svou pozornost byste však měli zaměřit především na venkovní parapety, které jsou kromě designu důležité rovněž svou funkčností.

parapet-tazeny-iparapetyVnější parapet slouží k ochraně fasády domu proti zatékání. Musí odolat jak extrémně vysokým teplotám v létě, tak i chladnému počasí v zimě. Instalace exteriérových parapetů se provádí před nebo až po realizaci štukových omítek a jejich vyzrání. V nabídce firem najdete různé druhy parapetních systémů s odlišnými vlastnostmi a možnostmi využití.

Materiál venkovních parapetů

Hliníkové parapety

Nejoblíbenější typ exteriérových parapetů na trhu, jenž disponuje dlouhou životností. Mezi jejich výhody patří bezúdržbovost, vysoká pevnost, snadná montáž a perfektní vzhled. U hliníkových parapetů máte na výběr ze dvou variant – taženého nebo ohýbaného hliníku. Tažené parapety z hliníku se vyrábí z hliníkové slitiny metodou vysokotlaké extruze (tzv. tažený profil). Jsou velmi kvalitní a odolné. Oproti druhému typu na něj lze pokládat těžší břemena. Druhou variantou je parapet z ohýbaného hliníkového plechu, který má podobné mechanické vlastnosti jako hliník tažený, jen je cenově přijatelnější.

Hliníkové parapety

Pozinkované parapety

Pozinkované parapety se vyznačují nízkou pořizovací cenou. Vyrábí se metodou ohýbání z ocelového pozinkovaného plechu, jehož povrch je ošetřen polyesterovým povlakem pro zajištění delší životnosti. Tento druh cenově nejdostupnějších venkovních parapetů se hojně využívá u panelových a bytových domů. Snadno se udržuje a hodí se jak k plastovým, tak dřevěným oknům.

Pozinkované parapety

Poly-mramorové parapety

Venkovní parapety z poly-mramoru jsou netradičním oživením venkovní části domu. Poly-mramorovou parapetní desku tvoří z 95% přírodní mramor a z 5% polyesterová živice. Tato unikátní kombinace je velice pevná a díky dodané příměsi je materiál nabízen v široké škále barevných variant. Hlavní předností poly-mramorových parapetů do exteriéru je odolnost proti nadprůměrné vlhkosti, vysokým teplotám, ale také proti mechanickému poškození, otěru, poškrábání či promáčknutí. Jejich barevnou stálost s jedinečnou kresbou si zamilujete.

Poly-mramorové parapety

Ceny venkovních parapetů

U stanovení ceny parapetu záleží v prvé řadě na tom, jaký materiál jste si vybrali. Kromě tloušťky profilu si můžete zvolit také šířku a délku parapetu. Parapetní desky jsou dostupné ve standardizovaných velikostech, které vycházejí levněji, ale není problém si nechat vyrobit parapet přímo na míru. Co se týká povrchové úpravy, venkovní parapety se upravují lakováním, eloxováním nebo komaxitováním a samozřejmě se vyrábí v mnoha různých barevných odstínech.

Podstatnou položkou rozpočtu jsou krytky, bez nichž se žádný venkovní parapet neobejde. Na výběr jsou univerzální krytky plastové a dva druhy krytek hliníkových, které se na parapet nasazují buď před hotovou omítkou nebo po jejím dokončení. Jestliže si s výběrem nevíte rady, doporučujeme se obrátit na profesionální okenářské firmy, neboť mnohé z nich nabízejí online konfigurátor parapetů na míru.