Jaké možnosti jsou při zateplování střechy k dispozici?

shutterstock.com
shutterstock.com

Se zvyšováním cen energií stoupají také náklady na provoz rodinného domu. Proto při stavbě nových domů se dbá především na dobré izolační vlastnosti stavby. A u starších domů provádí majitelé rekonstrukce za účelem snížení tepelných ztrát. Jak známo, teplý vzduch stoupá vzhůru. Proto nestačí pouze vyměnit okna a dobře zaizolovat stěny domu. K velkým tepelným ztrátám dochází také špatně zaizolovanou střechou.

Podle jakých kritérií vybírat typ izolace střechy?

Střechou můžete ztratit až 12% tepelné energie. Tyto úniky tepla pocítíte jednak na své peněžence, navíc dochází ke zbytečnému zatěžování životního prostředí. Další výhody zateplené střechy oceníte během horkého léta. Díky kvalitní tepelné izolaci se podkroví domu nebude v létě tolik přehřívat. Je tedy nesporné, že investovat do kvalitní izolace střechy se vyplatí. Jakou ale zvolit?

Při výběru tepelné izolace střechy se musíte ohlížet hned na několik faktorů. Je rozdíl v izolaci střech plochých a šikmých. Dále závisí také na konstrukci střechy, jak velkou zátěž unese. Od toho se bude odvíjet nejen volba materiálu, ale také tloušťka izolační vrstvy.

Toto kritérium je třeba zohlednit především při rekonstrukcích starších domů. U nového domu stačí s projektantem probrat vaši představu o tom, zda budete mít nízkoenergetický nebo dokonce pasivní dům. Podle toho bude navržena izolace střechy a projektant podle toho přizpůsobí i konstrukci střechy.

Rovná nebo šikmá střecha obojí lze zateplit, zdroj: shutterstock.com
Plochá nebo šikmá střecha obojí lze zateplit, zdroj: shutterstock.com

Zateplení ploché střechy

Ploché střechy se objevují nejen u moderních staveb, nalezneme je i ve starší zástavbě. Při volbě izolace je potřeba zhodnotit míru vlhkosti střechy a únosnost konstrukce střechy. U plochých střech je opravdu důležité zajistit dobrou hydroizolaci.

Při výběru izolačního materiálu máte hned několik možností:

  • desky z čedičového nebo skelného vlákna – izolace vhodná pro instalaci pod asfaltové pásy nebo pod fólie, vhodné pro dvou a vícevrstvé ploché střechy
  • stabilizovaný pěnový polystyren – stabilizovaný pěnový polystyren je samozhášivý, k podkladu se lepí nebo kotví, je vhodný pod fólie i asfaltové pásy a aktuálně je využíván nejčastěji, jelikož se vyznačuje nízkou cenou i nízkou nasákavostí i hořlavostí
  • extrudovaný polystyren – je pro svou pevnost a téměř nulovou nasákavost vhodný pro střechy s předpokládaným velkým zatížením, například pochozí nebo zelené střechy.
  • foukaná izolace – foukaná minerální izolace se využívá u dvouplášťových střech s dostatečně velkým meziprostorem, kam se vejde izolační vrstva, ale zůstane zároveň také místo pro vzduch a odvětrávání vlhkosti.

Alternativou může být i zateplení zevnitř. To se vyplatí zejména u staveb, kde nechcete opravovat celou střechu, ale jen její část. V takovém případě můžete využít zateplení stropu v jednotlivých místnostech. Účinnost nebude tak vysoká, ale investice bude výrazně menší než při komplexním řešení.

Zateplení šikmé střechy

U šikmé střechy je spotřeba izolačního materiálu zpravidla vyšší. Prvotně je třeba věnovat pozornost správné instalaci hydroizolace a parozábrany, aby dřevěná konstrukce střechy mohla dýchat a nedošlo k jejímu zavlhnutí.

Máte moderní střešní okna? Pokud nikoliv, tak věřte že i přes sklo může unikat mnoho tepla zbytečně.

Z hlediska pracovního postupu lze volit jednu ze tří variant nebo kombinaci dvou z nich:

  • pod krokvemi – izolace se zavěšuje na krokve, potom je utěsněna a překryta omítkou.
  • nad krokvemi – lze aplikovat pouze při stavbě nového domu nebo při celkové rekonstrukci střechy včetně krytiny. Z hlediska tepelné izolace se jedná o nejlepší variantu.
  • mezi krokvemi – izolace se vkládá mezi krokve, je třeba ji pečlivě řezat, aby izolace přesně kopírovala tvar krokví, je však vhodné tento typ zateplení kombinovat ještě s jedním z výše zmíněných způsobů, aby nedocházelo ke vzniku tepelných mostů.

Opět máte na výběr z různých materiálů, například:

  • skelná minerální izolace – častěji se používají mezi krokve pro jejich vyšší pružnost a tím pádem vyšší přizpůsobivost tvaru prostoru mezi krokvemi
  • kamenná (čedičová) minerální izolace – jsou pevnější, méně hořlavé, díky své pevnosti jsou vhodné na instalaci nad nebo pod krokve