Jaký druh dřeva pro nábytek z masivu vybrat?

shutterstock.com
shutterstock.com

S nábytkem z masivu přichází do domácností kvalita a krása. Dříve se nábytek vyráběl pouze z masivu a některé jeho kusy mají mnozí doma dodnes. Kvalitu tohoto nábytku tak prověřil čas. V dnešním článku se podíváme na jednotlivé dřeviny, které se pro výrobu masivního nábytku používají.

Po vyvinutí dřevotřískového materiálu se většina zákazníků nechala zlákat nižší cenou, před kvalitou a krásou přírodního surového materiálu. Bohužel dřevotřískový materiál není ani zdaleka tak kvalitní a mnohdy vydrží pouze pár let. Někomu to vyhovuje, že může častěji nábytek měnit, ale část domácností se vrací zpět k nábytku z masivu. Dřevin, ze kterých se vyrábí masivní nábytek, je opravdu mnoho. Z jakých dřevin můžete vybírat a jak se liší?

Nejvyužívanější jsou měkké dřeviny

Nejvyužívanějším materiálem pro výrobu nábytku z masivu jsou měkké dřeviny. Mezi tyto druhy dřevin se řadí především jehličnany. Nábytek z borovice a smrku je na našem trhu zastoupen v nejhojnějším počtu. Jedná se také o nejlevnější nábytek z masivu. Tento nábytek je poměrně kvalitní, ale jelikož se jedná o rychle rostoucí dřevinu, díky menší tvrdosti dřeva je také náchylnější k poškození. Má široké letokruhy a často i výrazné suky.

Manželská postel vyrobená z borovice, zdroj: seart.cz
Manželská postel vyrobená z borovice, zdroj: seart.cz

Masivní nábytek krásně provoní váš byt

Tvrdé dřevo vydrží nejdéle

Naopak nábytek z tvrdších dřevin prokazuje vyšší stupeň kvality. U nás se za tvrdé dřeviny považuje nábytek z dubu, buku a břízy. Tyto listnaté stromy mají dřevo s vyšším stupněm tvrdosti a nábytek z těchto dřevin je pevnější a odolnější. Užší letokruhy a minimum suků působí jemněji a lépe se přizpůsobí vašemu interiéru. Pevnost tohoto materiálu oceníte například při pořízení bukové postele, která se jen tak rychle nerozvrže.

Buková manželská postel, zdroj: seart.cz
Buková manželská postel, zdroj: seart.cz

Tento fakt se také projevuje na jeho ceně, která bývá vyšší. Samozřejmě cena se také odvozuje i podle konečného opracování materiálu a finální povrchové úpravy.

Ani exotické dřeviny nejsou výjimkou

V poslední době se na našem trhu také velice rozrůstá nabídka masivního nábytku z různých exotických druhů dřevin. Některé druhy dřevin jsou populární díky své maximální tvrdosti, jiné zase kvůli specifické barvě a struktuře dřeva. Navíc se většinou jedná o tropické dřeviny, které mají vysokou odolnost proti vlhkosti. Nejvyužívanějším materiálem exotických dřevin u nás je teak,  , mahagonakácie a meranti.

Konferenční stolek teak, zdroj: seart.cz
Konferenční stolek teak, zdroj: seart.cz

Z exotických dřevin se vyrábí stejný sortiment nábytku, jako z dřevin tuzemských. Avšak většinou se jedná o zboží na objednávku kvůli vyšší ceně. Uplatní se zejména v luxusnějších interiérech jako psací stoly a podobný nábytek.

Oproti tomu nejvíce rozšířeným druhem nábytku z exotických dřevin je zahradní nábytek, kde se nejvíce využije předností této dřeviny. Takový nábytek koupíte snadno i v běžných obchodech.