Jídelna: 5 tipů, jak ji útulně zařídit

shutterstock.com
shutterstock.com

Chystáte se zařizovat jídelnu? Přinášíme vám souhrn 5 tipů, které se vám budou určitě hodit. Přečtěte si o správném umístění a velikosti jídelního stolu, výběru vhodného osvětlení nebo podlahy.

Jídelna je ve většině domácností přímo propojena s kuchyní a není k ní daleko od kuchyňské linky, pouze ve větších domech je koncipována jako samostatná místnost, která sousedí s kuchyní.

Ať už doma máte jednu či druhou variantu, je dobré si dát záležet na tom, jak bude prostor jídelny vypadat. Vždyť zde budete trávit spoustu času a občas zde jistě pohostíte i nějaké známé, členy rodiny nebo kamarády. Přináším pár tipů, jak vylepšit vzhled jídelny.

Správné umístění jídelního stolu

Jídelní stůj je samozřejmě středobodem celé jídelny. Proto je nezbytné se zaměřit na jeho správné umístění.

Stůl, pokud je to z prostorového hlediska možné, umístěte přímo doprostřed jídelny. Už při příchodu tak bude každému jasné, k čemu místnost slouží. Navíc tím získáte maximum místa pro židle, strávníci budou moci sedět ze všech stran.

Velikost jídelního stolu

Jídelní stůl musí být dostatečně prostorný tak, aby se u něho bez problémů najedli všichni pravidelní strávníci, kteří domácnost obývají.

Pokud to velikost jídelny ( nebo kuchyně) umožňuje, vyberte si stůl, který bude poskytovat minimálně pár míst navíc. Pak nebudete muset řešit problém s tím, kam usadit případné hosty.

Příborník

Abyste příbory nemuseli neustále přinášet z kuchyně pokaždé, když s rodinou usedáte k jídlu, je dobré do blízkosti jídelního stolu umístit příborník, ideálně ve formě dřevěné komody s několika zásuvkami. Může posloužit také k uskladnění věcí, které jsou určeny ke stolování.

Dobré osvětlení

Na jídlo byste měli vidět, abyste si jej pořádně vychutnali a hlavně nejedli něco, co nemáte. Proto se zaměřte také na příhodné osvětlení jídelny.

Rozhodně zde nesmí chybět centrální osvětlení, například v podobě lustru, případně pak i nástěnná světla.

Podlaha v jídelně

Významnou roli v jídelně jistě hraje i podlaha. V tomto ohledu lze volit různé materiály, platí jen to, že podlaha v jídelně by měla jít snadno čistit. Přeci jen občas při stravování sem tam něco upadne na zem. Vhodnou volbou je třeba dlažba.

Nevíte si rady s tím, kde vybrat nábytek do jídelny a kuchyně? Velmi pěkně, moderně a svěže působí jídelny z ALBERO nábytek, obchodu, který se specializuje na vybavení jídelen a kuchyní pro domácnosti.