Které bytové projekty v Praze preferovat?

shutterstock.com
shutterstock.com

V současnosti v Praze vznikají desítky nových bytových projektů. Další projekty je budou brzy následovat, protože jsou v konečné fázi plánování. Počet obyvatel Prahy roste, a tak není divu, že je zde i největší poptávka po bydlení. Udělali jsme si malý průzkum mezi zájemci o bydlení a zeptali se, které vlastnosti považují za nejdůležitější.

Nové projekty vznikají v historických částech Prahy, poblíž centra, v krajních částech, ale také v příměstských částech Prahy. Každý projekt má svá specifika a přednosti a je důležité správně porovnávat, aby výběr přesně odpovídal našim představám.

Jaké vlastnosti jsou u nových projektů důležité?

1. dopravní dostupnost

Lokalita je pro nové bydlení velmi důležitá hned z několika hledisek. Samozřejmě, že doprava v Praze není snadná a zejména v časech dopravní špičky je velmi složitá. Nikdo z nás nechce na cestách do práce a z práce trávit zbytečně mnoho času. Proto je důležitá dopravní dostupnost dané lokality. To se týká dopravy automobilem i MHD. Důležitá může být i vzdálenost nejbližší stanice metra. Některé projekty v okrajových částech Prahy jsou situovány v těsné blízkosti metra a cestování může být rychlejší, než z projektů v centru. Dostatek parkovacích míst je také plus.

2. občanská vybavenost

Lokalita musí také splňovat veškeré podmínky občanské vybavenosti. V blízkosti projektu by se měly nacházet obchody se základními potravinami, zdravotní středisko, lékárna, pošta a možnosti aktivity pro volný čas. Projekty v centru s tím samozřejmě nemají problém. Některé druhy projektů, zejména větší, jsou již plánovány s komerčními prostory. Ovšem právě u nových projektů někdy bývá skluz, než se tyto služby podaří naplnit.

Trávení volného času v přírodě, zdroj: shutterstock.com
Trávení volného času v přírodě, zdroj: shutterstock.com

3. příroda a klid

Možná si myslíte, že velkoměsto Praha je plné ruchu, staveb a není zde místo pro odpočinek. Naopak. Praha je plná zeleně a parků. Nové projekty jsou právě k jejich blízkosti situovány. Developerské společnosti se také v dnešní době snaží vytvořit takové podmínky, aby bydlení v domech v Praze bylo příjemné a klidné. Proto při plánování myslí i na úpravu přírody a na plochy zeleně. Bydlení v přírodě a v klidu s rychlou dostupností do centra patří v současnosti v Praze k nejvyhledávanějším.

4. vybavení a vzhled bytových domů

V dnešní době jsou kladeny vysoké nároky zejména na design a vzhled budov. Architekti se proto snaží navrhovat nové projekty tak, aby zapadaly do stávajícího vzhledu městské části a dodaly jí potřebnou eleganci. Vzhled je odlišný, stejně jako druhy bydlení. Vybírat můžete jednoduché a klasické bydlení, nadstandardní bydlení i luxusní.

5. promyšlenost celého projektu

Při rozhodování a volbě projektu nejprve detailně prostudujte, zda developerská společnost na něco nezapomněla. Zda je v blízkosti projektu dostatek parkovacích míst pro všechny rezidenty? Důležité jsou také podzemní garáže, které představují vyšší ochranu, vlastní sklepy, dětská hřiště, ochrana projektu (blízkost policie) atd. Kvalitní a propracované projekty nezapomínají ani na úklidové služby v projektu nebo na vlastního údržbáře. To vše je při výběru důležité.

6. atraktivita projektu

Důležitou vlastností nových projektů je také jejich obliba u nových rezidentů. Některé projekty v Praze jsou natolik oblíbené, že v současnosti probíhají již čtvrté a páté fáze výstavby. To značí, že je o tento druh bydlení velký zájem a bydlení splňuje všechny požadavky. Samozřejmě, že i zcela nové projekty mohou být velmi atraktivní a žádané, ale u těchto projektů máte jistotu, že budete bydlet v lokalitě, která již funguje běžným životem. Takový jsou například nové byty Prosek, které vstupují již do 5. etapy výstavby.