Měřič spotřeby ukáže, kde v domácnosti lze ušetřit

shutterstock.com

V dnešní době, kdy účty za elektrickou energii přidělávají vrásky na čele snad každému z nás, se pochopitelně snažíme hledat způsoby, jak lze co nejvíce ušetřit na energii. Některé spotřebiče se vyplatí vyměnit za nové, protože mají podstatně nižší spotřebu. Které to jsou a jak zjistit, zda se to týká i nás? Na to se podíváme v dnešním článku.

Staňte se profesionálem v měření spotřeby elektrozařízení

Potřebujete snížit spotřebu elektrické energie? Základem by měla být znalost toho, kolik vám co v domácnosti takzvaně „žere“. Běžná domácnost je v současnosti vybavena nemalým počtem spotřebičů a elektroniky, a ačkoli si myslíme, že spotřebu elektřiny už nemůžete nijak snížit, protože téměř nesvítíte, spotřebiče zapínáte minimálně a lednička prostě běžet musí, může se vám doma skrývat naprostý žrout.

Spotřeba je většinou uvedena v papírech nebo na štítku u konkrétního spotřebiče. Jenže pokud už daný spotřebič doma nějaký ten pátek máte, je velice pravděpodobné, že jste dokumenty k němu již vyhodili. Jak tedy zjistit, jakou spotřebu vaše spotřebiče mají?

Měřič spotřeby ukáže aktuální odběr i dlouhodobou statistiku

Jednou možností je pořídit si domů měřič spotřeby. Jedná se přístroj, který má vlastní zásuvkové zdířky a displej. Měřič jednoduše zapojíte mezi klasickou zásuvku a spotřebič. Na displeji se vám pak bude ukazovat okamžitá spotřeba, kterou spotřebič nebo elektronický přístroj má. U některých modelů lze nastavit i sazba za 1kWh elektřiny a můžete tak snadno zobrazit, kolik vás stálo třeba jedno vyprání či ohřev vody v rychlovarné konvici.

Měřič spotřeby, zdroj: shop.emos.cz

Pokud pak zjistíte, že máte doma nějakého toho žrouta, můžete ho zavčas vyměnit. Náklady na pořízení se vám pak za čas vrátí v podobě ušetřené elektřiny. Mezi nejčastější žrouty v domácnosti patří stará lednice, bojler, ale i televize (počítá se i standby režim).

Úsporné spotřebice ušetří desítky procent ročně!

Snad nejlépe lze demonstrovat možnou úsporu energie na úsporných žárovkách. Běžná žárovka o příkonu 100W (dnes se již neprodává) lze nahradit úspornou o příkonu pouze 20W!

Vždy doporučujeme pečlivě studovat obal, kde musí být uvedeny hodnoty spotřeby, svítivosti a hlavně barva světla (teplota chromatičnosti). Stejně jako spotřebiče i úsporné žárovky se prodávají v různých třídách dle spotřeby energie A+++ až G (nejhorší).

V podstatě by se dalo u žárovek říci, že čím lepší hodnocení, tím lepší poměr mezi reálnou spotřebou a svítivostí (menší spotřeba a vyšší svítivost). Jedná se dnes už obvykle o halogenové nebo LED žárovky s různými typy závitů od standardních E14 nebo E27 až po zacvakávací mechanismy. Zkrátka koupit v dnešní době správnou žárovku již není jen tak.

2 komentáře
  1. Jo meric spotreby je super hracka, jeste kdyby sel propojit s pocitacem, tak by to bylo bezva… clovek se kolikrat divi co kolik bere a tudit stoji penez

  2. Nejen úsporné spotřebiče ušetří českým i slovenském domácnostem stovky korun měsíčně, ale i používání led svítidel pomůže snížit náklady.

Komentáře jsou uzavřeny.