Na kolik vás vyjde palivové dříví na nadcházející zimu?

shutterstock.com
shutterstock.com

Dnešní horké dny v málokom vzbudí myšlenky na vytápění. Přesto právě teď je ten nejvhodnější čas k nákupu palivového dřeva. Na začátku topné sezóny se ceny dřeva zvýší a svého vrcholu dosáhnou v průběhu zimy. Včasným pořízením zásob tedy můžete výrazně ušetřit. Navíc dobře vysušené dřevo lépe hoří.

Jaky typ dřeva zvolit?

Dřevo se dělí na měkké a tvrdé. Mezi měkké dřevo řadíme například borovicové, smrkové, topolové či olšové dřevo. Tvrdé dřevo přestavuje dřevo dubové, bukové, habrové či jasanové. Výhřevnost tvrdého i měkkého dřeva je podobná. Rozdíl však najdeme především v délce hoření. Tvrdé dřevo hoří déle, není tedy nutné přikládat tak často jako při použití dřeva měkkého.

Výhoda měkkého dřeva spočívá v tom, že rychleji rozpálí topeniště a jeho pořizovací cena je nižší oproti tvrdému dřevu. Odborníci doporučují zásoby dřeva smíšené a to zhruba v poměru 1 díl měkkého dřeva na 3 díly dřeva tvrdého.

Dřevo štípané či polena?

Polena se díky svému tvaru jednodušeji skladují, jsou však vhodná pouze do velkých kotlů a topenišť s velkým výkonem. Pro běžnou domácnost je tedy vhodnější dřevo štípané. Nejenže lépe hoří, ale také štípáním získává vyšší odolnost proti hnilobě a tvorbě plísní. Štípané dřevo oproti polenům také snadněji vysychá.

Spotřeba dřeva

Pokud domácnost využívá dřevo pouze k přitápění například v krbových kamnech, měla by na jeden rok vystačit se zásobou 5-10 PRM.

Jednotka PRM

Spotřeba se vyjadřuje v jednotkách PRM, neboli prostorový metr. 1 PRM je 1 m dřeva i s mezerami, které vznikají mezi jednotlivými na sobě položenými kusy dřeva.

Jedná-li se o domácnost vytápěnou výhradně dřevem, spotřeba dřeva odpovídá 15-25 PRM v závislosti na zateplení budovy, typu oken, způsobu větrání atd.

Využíváte-li dřevo nejen k vytápění, ale i k ohřevu vody, spotřebujete zhruba 30 PRM palivového dřeva.

Uvedené hodnoty berte jen jako orientační, protože tepelné ztráty každého domu jsou jiné. Zároveň každá rodina má jiné tepelné požadavky a žádné dvě zimy zpravidla nejsou stejné. Vždy je tedy lepší počítat s rezervou.

Skladování

Pokud máte vhodné prostory ke skladování, nemusíte se obávat zakoupit zásoby dřeva na celý rok dopředu. Správně skladované dřevo vydrží i několik let, výjimkou je bříza, kterou není vhodné skladovat více než jeden rok.

Hledáte pěkné osvětlení do interiéru či exteriéru? Podívejte se na profisvitidla.cz

Nejvhodnějším způsobem skladování dřeva je na vzduchu, ale zároveň pod střechou, aby bylo chráněno proti vlhkosti a zároveň mohlo dýchat. Někteří lidé dřívím na topení obestaví své dřevostavby a tak mají dřevo hned po ruce.

V případě, že vám chybí vhodný přístřešek ke skladování dřeva, je možné dřevo před deštěm chránit nepromokavou plachtou. V žádném případě by ale dřevo nemělo být kompletně zakryto, jinak dojde k zapaření a rozvoji hniloby. Stačí mít chráněný vrch.

Orientační ceník palivového dříví

Jak bylo uvedeno již v úvodu, právě teď v létě můžete dřevo pořídit za nejvýhodnější cenu. V přibližných cenách se můžete zorientovat pomocí tabulek níže. Ceny jsou uvedeny včetně DPH, nezahrnují však dopravu. V tabulce jsme vycházeli z této databáze.

Typ dřeva Kč za PRMs (prostorový metr sypaného dřeva)
Tvrdé štípané 1000-1500 Kč
Měkké štípané 860-1100 Kč

Roční náklady na vytápění

 Typ vytápění Orientační cena za vytápění za jeden rok
Přitápění v krbových kamnech  10 000 Kč
Kompletní vytápění domu dřevem  20 000 Kč
Vytápění domu i ohřev vody  30 000 Kč