Na kterých částech při rekonstrukci koupelny se nevyplatí šetřit?

shutterstock.com
shutterstock.com

Rekonstrukce koupelny je velkým zásahem do bytu. A taktéž velkým zásahem do rodinného rozpočtu. Není proto divu, že při plánování nové koupelny se lidé ohlíží také na to, aby co nejvíce snížili náklady na rekonstrukci. Na některých věcech se však šetřit nevyplácí. Které to jsou?

Základ úspěšné rekonstrukce – vše důkladně promyslet

Pokud chcete snížit náklady na rekonstrukci koupelny, jistě není nutné pořizovat obří masážní vanu, místo ní postačí vana obyčejná. Podobné úspory jsou na místě. Ale na některých částech koupelny se šetřit nevyplácí.

Jedná se především o veškerou instalaci a rozvody, které se už jen těžko opravují a dodatečně nahrazují lepšími řešeními. Proto si před rekonstrukcí vše důkladně promyslete. Mějte na paměti, že šetření na nesprávném místě se může za několik málo let ukázat jako velká chyba. A jeho důsledky vás mohou přijít poměrně draho.

Investujte do kvalitních rozvodů vody

Určitě nešetřete na rozvodech vody. Ty jsou uloženy pod podlahou a ve zdech, proto jejich oprava s sebou nese rozkopání velké části koupelny. A to je bezesporu drahá a velmi nepříjemná záležitost. Především, pokud vám nezůstaly náhradní keramické obklady. Jen málokdy se vám po několika letech podaří sehnat stejné. Proto dbejte na kvalitní materiály i odborné provedení všech rozvodů.

Na některých věcech se při rekonstrukci šetřit opravdu nevyplatí, zdroj: shutterstock.com
Na některých věcech se při rekonstrukci šetřit opravdu nevyplatí, zdroj: shutterstock.com

Promyšlená elektroinstalace

Stejně důležité je i provedení elektroinstalace. O jeho kvalitě nelze diskutovat, na ní závisí i bezpečnost v koupelně. Je však neméně důležité také dopředu promyslet všechny detaily, především rozmístění elektrických zásuvek a vypínačů. Uvažujte nad rozmístěním zařízení koupelny a rozmyslete, kde všude budete potřebovat zásuvku:

  • u umyvadla na holící strojek, kulmu, fén
  • u pračky
  • u topného žebříku

Chybějící zásuvka se dodatečně dodělává opět velmi složitě a její instalace je spojena s poškozením obkladů koupelny.

Zpřístupněte místa, která potřebují častou údržbu či opravu

Ač se vám může zdát, že nová koupelna nebude mít dlouhou dobu žádnou poruchu, nepodceňujte toto riziko. Ačkoliv instalace přístupových dvířek se může jevit jako zbytečná investice navíc, po pár letech ji velmi oceníte. Připravte si dobrý přístup především k prostoru pod vanou a dále ke všem hlavním kohoutům.

Vytápění koupelny

Rovněž vytápění koupelny se dodatečně dodělává s velkými obtížemi. A podlahové topení si dodatečně už nepořídíte vůbec. Proto si předem pečlivě rozmyslete, jak budete chtít vaši koupelnu vytápět. Vytápění koupelny je důležité nejen pro tepelnou pohodu v místnosti. Oceníte ho také při sušení ručníků i při odpařování vlhkosti vzniklé při koupeli.

V rodinném domě je situace s vytápěním koupelny jednodušší. Podlahové vytápění, radiátor nebo topný žebřík lze napojit na TUV. Myslete ale na to, že mimo topnou sezónu si v koupelně nezatopíte. Vhodným řešením je proto instalace kombinovaného topného žebříku, který lze mimo topnou sezónu zapojit do elektřiny. Stačí ho zapnout v podvečerním čase a v koupelně bude příjemné teplo, nemluvě o tom, že velmi rychle na žebříku usušíte také použité ručníky.

V bytech je situace složitější, ale i tam si můžete dopřát vytápění koupelny. Podlahové topení lze vyřešit s pomocí topných elektrických rohoží. Nebo se můžete spolehnout na elektrický topný žebřík.