Nejčastější otázky ohledně mokrého čištění koberců

shutterstock.com
shutterstock.com

Plovoucí, laminátové či jiné tvrdé podlahy jsou v současné době nejoblíbenější, ale jsou místa, kde klasické koberce nikdy nevymizí. Umíme se o ně však správně starat? I koberce si jednou za čas zaslouží více než jen klasické vysávání, a to sice hloubkové mokré (extrakční) vyčištění. Jaké jsou nejčastější otázky? Dočtete se v následujícím článku.

Proč je důležité čistit koberce pravidelně?

Je běžně známé, že na koberci se vyskytuje více mikroorganismů než například na záchodovém prkýnku, uvádí se až 4 000x. Vzhledem k tomu, že to na většině koberců nemusí být znatelné, nečistíme je tak často, jak bychom měli.

Proč nestačí jen pravidelné suché vysávání?

Pravidelné suché vysávání (alespoň jedenkrát týdně) odstraní prach, avšak zdaleka ne všechny bakterie, které by mohly být impulsem pro vyvolání alergie. „V tomto ohledu je mokré čištění mnohem spolehlivější“ dodává pan Zemánek z firmy zabývající se profesionálním čištěním koberců v Brně.

Jak často by se měl koberec extrakčně vyčištěn?

Jako maximální časový úsek, který by měl mezi jednotlivými čištěními uplynout, se uvádí jeden rok. Pokud jsou však ve vaší domácnosti děti či domácí zvířata, mělo by se mokré čištění koberců vykonávat minimálně dvakrát až třikrát ročně.

Jak funguje vysavač na mokré sání?

Vysavač na mokré sání alias extraktor či tepovač je speciálně uzpůsoben pro nastřikování vody do koberce. Tato voda, obohacená o kvalitní chemický čistící přípravek, do sebe velice rychle natáhne všechny nečistoty, prach, roztoče atd., což je pak speciální sací turbínou odsáváno do odpadní nádoby.

Pokud by se jednalo o rozsáhlé znečištění, je doporučeno nechat čistící prostředek před odsáním působit několik minut. Vysavače na mokré sání jako jediné vyčistí koberce do hloubky, vedlejším důsledkem je svěží vůně, kterou zanechají.

Kdy můžete na koberec vstoupit?

Schnutí povrchu je odhadováno na minimálně pět hodin. Ani po uplynutí této doby však není vhodné na koberec vracet nábytek. Pokud byste neměli jinou variantu, je zde rada, která říká, že byste pod každý kus nábytku měly na několik dní položit kousk igelitu, abyste zabránily vsáknutí vody do dřevěných kusů, nebo naopak jejich puštění barvy do koberce.

Specializovaná firma vs. vlastní vysavač?

Mokré čištění koberců si můžete objednat u specializované firmy, ty se většinou soustředí na určitý region. Výhodou je, že koberec může zůstat na svém místě, stačí jen odstranit drobný nábytek jako židle či stůl. Další variantou je zapůjčit si čistič koberců v Brně a koberec si vyčistit svépomocí, zda se to vyplatí si můžete sami spočítat.

Je mokré čištění vhodné pro každý koberec?

Pozor však, ne na každý koberec je mokré čištění koberců vhodné. Koberce, které leží na dřevěném podkladu, koberce perské či vlněné by touto metodou neměly být čištěny. V tomto případě se doporučuje objednat firmu, která má technologie na čištění těchto druhů koberců.