Neriskujte a vyměňte vchodové dveře za bezpečnostní

shutterstock.com
shutterstock.com

Počet vykradených bytů v bytových domech je alarmující. Pocit bezpečí pospolitého bydlení je jen iluzí. V bytových domech často žije tolik obyvatel, že se mezi sebou ani neznají. Proto není problém, aby do domu byl vpuštěn i někdo cizí. Potom ho již od vašeho bytu dělí pouze vaše vchodové dveře. A práv  ě dveřmi se do vykradených bytů dostávají zloději nejčastěji. Odolaly by vaše vchodové dveře útoku zlodějů?

Jak zabezpečit vstup do bytu?

Původní vchodové dveře v panelových či starších cihlových domech jsou prakticky jen překážkou optickou. Zloději si s nimi snadno poradí. Ať už dveře vysadí z pantů, odvrtají zámek nebo dokonce proděraví tenkou konstrukci dveří.

Je přirozené, že každý chce chránit svůj majetek. Ale většina lidí zároveň netouží po velkých změnách a investicích. Proto se mnoho lidí snaží pouze zvýšit bezpečnost stávajících dveří pořízením bezpečnostní vložky, bezpečnostního kování nebo přídatným zámkem. Všechny tyto investice jsou však zcela neekonomické. Zloději velmi dobře rozeznají, že se jedná o původní dveře, se kterými si hravě poradí i přes nová vylepšení. Nejspolehlivější metodou je výměna vchodových dveří za bezpečnostní, jak doporučuje Policie České republiky.

Pokud se tedy obáváte o svou bezpečnost, nebo bydlíte v oblasti, kde často dochází k vykradení bytů, uvažujte raději o nových bezpečnostních dveřích. Výměna dveří a zárubní není tak náročnou operací, jak se na první pohled zdá. Zkušená firma ji zvládne během jednoho dne. Taktéž nemusí být obrovskou zátěží pro rodinný rozpočet. Kvalitní bezpečnostní dveře s ocelovou konstrukcí a devíti zamykacími body lze koupit již od 15 000 Kč.

Bezpečnostní zámek včetně klíčů, zdroj: htdvere.cz
Bezpečnostní zámek včetně klíčů, zdroj: htdvere.cz

Co nabízí bezpečnostní dveře?

Bezpečnostní dveře se vyrábí v různých kategoriích. Do panelových i cihlových bytových domů se doporučuje pořídit dveře třídy číslo 3.

Některé firmy nabízí osazení bezpečnostních dveří do původní kovové zárubně. Nabízí dokonce vyvrtání děr pro zajíždění bočních zamykacích bodů. Ale odborníci instalaci nových dveří do původní zárubně nedoporučují. „Stará zárubeň není konstruovaná na těžké kovové dveře, hrozí proto deformace pantů. Navíc je téměř jisté, že nové dveře nebudou k původní zárubni těsně přiléhat. Tím se sníží tepelná a zvuková izolace dveří, ale i jejich bezpečnost.“ dodává Jiří Vyklický z firmy HT dveře.

Bezpečnostní zámek se západkami, zdroj: htdvere.cz
Bezpečnostní zámek s trny, zdroj: htdvere.cz

Bezpečnostní dveře třídy tři mají pevnou ocelovou konstrukci dveřního křídla. Tím je zabráněno vyvrtání zámku i probourání díry do dveří. Společně s dveřmi je instalována zárubeň, která je rovněž vyrobena z odolné oceli. Nemusíte se však obávat, že vstup do vašeho bytu bude vypadat jako vstup do opancéřované pevnosti.

Na kovový základ dveří můžete zvolit povrchovou úpravu dle vaší volby. V nabídce jsou různé barvy i dekory v podobě imitací různých druhů dřev. Povrch zárubně lze pochopitelně sladit s povrchem dveřního křídla. Vstup do vašeho bytu proto bude vypadat elegantně a moderně.

Bezpečnostní dveře třídy tři jsou chráněny více trny, které zabraňují vysazení dveří z pantů. Zamykání dveří je bezpečnější také díky více čepům po obvodu, které při otočení klíčem zajíždí do boků zárubně i do podlahy. Díky tomu není možné dveře vypáčit ani vylomit. Těsnění dveří zajišťuje výtečnou tepelnou i hlukovou izolaci.