Nezbytné revize plynových kotlů

Stále více domácností uvažuje o změně způsobu vytápění a volí cestu topení plynem. K důvodům patří hlavně příznivé ceny a ohled na životní prostředí. Využívají se lokální plynová topidla nebo populárnější plynové kotle. 

Komfortnější způsob vytápění

Lokální plynové topidlo se hodí především pro malé domy a byty. Přívod vzduchu mají z exteriéru, ale nedají se kombinovat s jinými zdroji tepla, rovněž nezvládnou ohřev vody. Topení plynem pomocí populárních kondenzačních kotlů znamená vyšší účinnost, menší spotřebu paliva a dobrou regulovatelnost. Připojíte je k rozmanitým druhům topných soustav, nakombinujete s doplňkovými zdroji tepla, obstaráte ohřev vody. Rozhodně jde o ekologičtější variantu topení v porovnání s přístroji na tuhá paliva. Samotné topení je mnohem pohodlnější, žádné štípání dřeva, skládání hromad uhlí, vynášení popela. Stačí snadno otočit knoflíkem, aby topení začalo fungovat.

Bezpečnost zařízení na plyn v domě

Plynová zařízení fungují bezpečně, pokud se dodržují jistá pravidla. K největším potížím patří náhlé selhání, ovšem odborník dokáže tento problém včas odhalit a doporučit vhodný postup nápravy. Revize plynových zařízení si včas domluvte s technikem, a to každý rok. Servisní prohlídky patří mezi nepovinné, je dobré je zajistit jedenkrát ročně. Technik se postará o bezchybné fungování, aby kotel vydržel dlouhou dobu při snížené spotřebě. U moderních kotlů se zaznamenává i počet hodin v provozu. Na servis se obraťte okamžitě, když ucítíte zápach plynu, z kotle padají kousky rzi a saze, ale také v případě zbarvení hořáku spíše do červené barvy (normálně by měl být do modra).

Povinné kontroly kotlů na plyn

Výchozí revize se provádějí jen jednou, před uvedením do provozu. Postarají se o ně sami dodavatelé, což jim ukládá zákon. V případě nevykonání se porušuje nejen zákon, ale dochází k potížím s pojistným krytím, s ohrožením bezpečnosti apod. Provozní revize plynových kotlů se dělá jednou za tři roky. Povinnost platí jak pro fyzické, tak pro právnické osoby. Tyto kontroly se netýkají běžných domácností, kde se stanovuje užívání spotřebiče s ohledem na bezpečnost. Technik během provozní revize překontroluje těsnost spojů v plynovodní soustavě, dále spalinové cesty, hybnost hlavního uzávěru plynu a tlakové nádoby. Rovněž se ověřuje, jestli je potrubí uchyceno správným způsobem a natřeno. 

Cena revize plynových kotlů

Revizní a servisní prohlídky si vždy vyžádejte včas. Cena za revizi se pohybuje cca od 500 do 1100 Kč. Pokud si však vzpomenete začátkem topné sezóny, očekávejte i dražší služby. Ideálně kontaktujte technika z vašeho okolí. Informujte ho, jakou značku kotle vlastníte, kdy a kde bude realizován možné, ptejte se i na cenu a na případné jiné služby. Nezapomeňte si schovat protokoly o servisu.