Nože je třeba vybírat podle použití

shutterstock.com

Málokteré vybavení kuchyně je tak často používané jako právě nůž. Ve většině kuchyní nalezneme jeden univerzální, což ale není úplně optimální řešení. K práci tak musíme vynaložit mnohem více úsilí a ne vždy se to povede tak, jak jsme čekali. Pokud už nechcete chléb pižlat a rozčilovat se při porcování kuřete, doporučíme vám několik nožů, které si jistě najdou místo ve vaší domácnosti. Rozdíl při práci totiž poznáte okamžitě!

Speciálních nožů existuje celá řada. Některé jsou určeny na syrové maso, jiné na zeleninu, pečivo nebo například tvrdé sýry. O tom, kolik jich budete potřebovat rozhoduje především to, co doma připravujete a vaříte.

Chcete-li mít kompletní vybavení, můžete si zakoupit sadu nožů, která obsahuje všechny nejpotřebnější typy.

Kuchařský a kuchyňský nůž je základ

Myslíte-li to s přípravou pokrmů vážně a chcete si práci co nejvíce usnadnit, měli byste si určitě pořídit kuchařský a kuchyňský nůž. Dobře uchopitelný, těžší kuchařský nůž s větší čepelí umožní bez námahy pokrájet maso, rybu i zeleninu, nahradí i kolébku na sekání bylinek. Kuchyňský nůž se pak dá pořídit s vroubkovanou nebo hladkou čepelí. Kvalitní typ urychlí očišťování zeleniny a krájení pečiva.

Sada nožů Grand Class 6474 Kč, zdroj: kulina.cz

Na ryby, maso a zeleninu jsou lepší speciální druhy

Nůž, kterým potřebujete opracovat rybu, musí mít ohebnou a pružnou čepel, díky které půjde filetování od ruky. Je zcela nezbytné, aby prováděl jemný řez, a tak nedošlo k potrhání masa, ale čistému prořezu jednotlivých vláken. Od nože na maso vyžadujte ostrost, která pomůže ukrojit maso tak, aby z něj nevytekla šťáva. Čepel musí být pevná a větších rozměrů. Co se týče zeleniny, tu nejlépe opracujete nožem s krátkou a elastickou čepelí. Nepodceňujte ani rukojeť, která nesmí vyklouzávat nebo tlačit do dlaně.

Mimo výše uvedené typy jsou k dostání třeba i nože, které oceníte při letním grilováním. Jsou určené na špikování, krájení steaků nebo na vykostění. Dobrého výsledku dosáhnete rychleji a snadněji. Investujete-li do kvalitního kuchyňského vybavení, můžete se těšit na to, že spoustu činností zvládnete mnohem jednodušeji. Navíc dobrý nůž vám bude sloužit celý život. Začít můžete třeba u nožů WMF.