Preferujte fixní úrokovou sazbu u hypotéky před variabilní

shutterstock.com
shutterstock.com

Ze všech možných stran se dozvídáme, že sazby u hypotéčních úvěrů jsou rekordně nízké a mnohé banky nabízí v reklamách i atraktivní sazby pod 2% p.a. Bohužel tato sazba nemusí být tak výhodná, jak se na první pohled může zdát. Proč? To se dozvíte v dnešním článku.

Za minulý rok objem hypotéčních úvěrů dosáhl 122 miliard

Snad žádné jiné číslo nevypovídá o situaci na trhu lépe, než objem finančních prostředků, který se za rok 2012 rozpůjčoval. Celkově se jednalo o 122 miliard*. Což je jen o pár procent méně než v rekordním roce 2007.

Do velké míry to souvisí s úrokovou sazbou na trhu, která se v závěru roku 2012 dostala pod 3,25 %. Druhým důvodem je letošní zvýšení DPH a změna sazby daně  z převodu nemovitosti. Z toho důvodu jsou vyhlídky na rok 2013 horší, očekává se meziročně mírný pokles objemu poskytnutých finančních prostředků. Nicméně to vás trápit nemusí.

80% hypoték je zafixováno

Dle průzkumu drtivá většina žadatelů preferuje fixované hypotéční úvěry. Rozhodně nelze paušálně říci, že je to nejlepší rozhodnutí. Zpravidla se volí fixace v době, kdy jsou hypotéky pod dlouhodobým průměrem. Tato situace v minulém roce nastala, jak můžete vidět na přiloženém grafu.

Ukazatel fincentrum hypoindex, zdroj: hypoindex.cz
Ukazatel fincentrum hypoindex, zdroj: hypoindex.cz

Z grafu je také patrná radikální obrat v minulých letech, který byl způsoben zejména zásahy České národní banky. Úroková sazba u hypoték vychází z 2T REPO sazby (sazba za kterou si banky půjčují peníze od ČNB). Ta je aktuálně na hodnotě 0,05%. Každému je tak jasné, že již není příliš prostoru kam klesat.

Nenechte se zlákat reklamami na variabilní sazbu

Variabilní sazba přesně kopíruje 2T REPO sazbu. Co se z dnešního pohledu jeví jako výhodné za rok či dva výhodné být nemusí. Vždy je potřeba si uvědomit, že hypotéka je závazek na desítky let dopředu. Nikdo neví, jaká bude situace a je dobré mít jistotu alespoň na několik následujících let.

Variabilní sazbu bychom doporučili volit pouze na úrokových vrcholech, jako nastal v roce 2009. To stejné platí i při refinancování vaší stávající hypotéky. Ostatně vše si můžete snadno spočítat v hypotéční kalkulačce.

* Odhad Hypoteční banky k objemu tržní produkce hypotečních úvěrů v roce 2012 dle oficiální metodiky MMR.