Proč si pořídit svářečku

Každého kutila lákají nové postupy a metody. Takže ve chvíli, kdy je možnost koupit si svařovací techniku za přijatelné peníze, neváhá. Už nemusí všechno spojovat nýty a pracně navrtávat dírky, může použít svářečku.

Snadno si vyrobí rámy pro skleník, využije ji při spojování jednotlivých plotových dílů a při stavbě všech kovových konstrukcí.

Jak si vybrat správnou svářečku

Odpověď je prostá: podle toho, co s ní chcete dělat. Pokud ji budete používat jen kolem domu, tedy nárazově, potřebujete univerzální přístroj pro nepravidelné použití, především na svařování oceli běžných rozměrů. Obvyklá volba pro základní svařování oceli je svářečka s označením MMA, MIG-MAG nebo TIG. Vybírejte hlavně podle výkonové využitelnosti, nikoli podle hodnoty maximálního svařovacího proudu.

Výkonová využitelnost, nebo také zatěžovatel, vám během svařování ukazuje, kolik minut můžete pracovat a jak dlouho musíte přístroj chladit.

svářecí technika
svářecí technika – svářečka

Základní druhy svářecí techniky

MMA (Manual Metal Arc) je ruční svařování elektrickým obloukem s použitím obalovaných svařovacích elektrod. Zdrojem pro sváření mohou být trafosvářečky nebo investory.

MIG-MAG (Metal Inert Gas – Metal Active Gas) je způsob svařování, kdy se přídavný materiál taví elektrickým obloukem a tavná lázeň je chráněna před atmosférickou oxidací inertním plynem, jde o sváření v ochranné atmosféře. Toto zařízení je známé jako svářečka CO2 a je vhodné pro svařování slabých plechů, jeklů a opravy automobilových karoserií. Metodou MIG můžete svařovat i hliník.

TIG (Tungsten Inert Gas) je svařovací postup, který využívá teplo uvolňované ze zapáleného elektrického oblouku, udržovaného mezi neroztavitelnou wolframovou elektrodou a svařovaným dílem. Před atmosférickou oxidací je elektroda i svařovací lázeň chráněná obvykle argonem.

Než začnete svařovat

Dříve, než se pustíte do sváření, nezapomeňte na své zdraví. Především oči vám pomůže chránit svářecí kukla, která nesmí ve vybavení žádného svářeče chybět.

Dnes jsou dostupné samostmívací, se solárním napájením a s designem, který snižuje zátěž hlavy a krku, čímž dosáhnete při svařování většího pohodlí.