Průvodce výběrem střešního okna

zdroj: velux.cz
zdroj: velux.cz

Podkrovní prostory se v dnešní době stále více využívají jako obytné místnosti. Doby, kdy tyto místnosti sloužily především jako odkladiště starých věcí již dávno pominuly. Přestavba podkroví na obytnou místnost je velice žádaná. Správně navržené a vybavené podkrovní místnosti se mohou stát okrasou celého domu.

Bez jednoho výrobku se ovšem žádné podkroví neobejde. Jedná se o kvalitní střešní okno. Jaké jsou možnosti a jaké okno zvolit se vám pokusíme přiblížit v následujícím článku.

Obytné podkroví se bez střešního okna neobejde

Střešní okno je základem každé podkrovní místnosti. Bez střešního okna by v podkrovní místnosti byla absolutní tma. Správným umístěním střešního okna můžete dosáhnout dokonalého prosvětlení celé místnosti. Nutnost svítit lustry a lampičkami bude pouze při venkovní tmě. Rozměry, materiály i použité technologie výroby se u různých modelů liší.

Každé podkroví je odlišně zařízené. Proto je potřeba vybírat taková střešní okna, která by zapadala do vzhledu místnosti a zároveň by dokonale plnila požadované funkce.

Materiál už nemusí být jen dřevo

Dříve se pro výrobu střešních oken používal výhradně dřevěný materiál. Stejně jako i ostatní druhy oken i střešní okna prošla materiálovou proměnou a v současnosti jsou na trhu především plastové modely. To ovšem neznamená, že byste museli volit pouze plast.

Pokud nechcete plastové střešní okno, můžete si nechat vyrobit dřevěné nebo také hliníkové. Vše záleží na výrobci, kterého zvolíte. A pozor. Dřevěná střešní okna se znovu vracejí do módy. U nás patří zřejmě k nejznámějším výrobcům TOSO® nebo VELUX®.

Na kvalitě střešního okna se nevyplatí šetřit

Při výběru střešního okna nesmíte dbát pouze na správný výběr materiálu, ale také na jeho celkovou kvalitu. Nekvalitní střešní okno může být ve střeše slabinou, kterou bude unikat teplo. Celá místnost by pak trpěla vysokými tepelnými ztrátami.

Velmi kritickou částí všech oken jsou také prvky, kterými se okna osazují. Tyto doplňky slouží nejen ke správné a jednoduché instalaci střešního okna, ale měly by také napomáhat snižování tepelných ztrát celého okna i prostoru okolo něj.

Věděli jste, že…

Střešní okno vyvinul roku 1941 Dán Villum Kann Rasmussen. Účelem bylo prosvětlit podkrovní prostory, proto ho nazval (latinsky LUX) a vzduch (VEntilation) čili VELUX. Toto označení si pak registroval ochrannou známkou. Kompletní nabídku výrobků naleznete na VELUX Česko.

Zajímejte se i o použitá okenní skla

Největších tepelných ztrát dochází v případě střešních oken skly. Většina výrobců zasklívá střešní okna izolačními dvojskly širokými 3 – 4 mm. Tato okna mají relativně dobré vlastnosti, ale na trhu je ještě spousta druhů skel, která zvyšují kvalitu střešních oken a zároveň i snižují tepelné ztráty.

Využití půdních prostor k bydlení je populární, zdroj: shutterstock.com
Využití půdních prostor k bydlení je populární, zdroj: shutterstock.com

Některé druhy skel mohou totiž být pokoveny speciálním materiálem. Tento materiál jen nepatrně brání průniku světla a nekazí výhled. Skla opatřená tímto kovem ovšem propouští teplo výrazně méně, než skla bez tohoto opatření.

Střešní  okna mohou být také vybavena i izolačními trojskly, která mají ještě vyšší účinek. Taková se vyplatí zejména na severní straně domu případně v extrémnějších klimatických podmínkách.

Správnou údržbou zajistíte delší životnost

Životnost střešního okna záleží nejen na použitém materiálu a jeho kvalitní montáži, ale také na vás. Pokud budete dodržovat veškeré pokyny výrobce a správně celý výrobek udržovat a pečovat o něj, můžete jeho životnost prodloužit o mnoho let. Naopak při zanedbání údržby můžete funkčnost celého výrobku snížit a zkrátit i jeho životnost. Důležité je také dbát na to, aby střešní okna byla vždy správně seřízena.

Novinky v oblasti střešních oken

Nabídka velikostí a modelů střešních oken na našem trhu je opravdu rozsáhlá. Každý uživatel si z ní může vybrat ten pravý produkt pro svou domácnost. Střešní okna můžete také vybírat s mnoha druhy otevírání. Mnohé z těchto oken při otevírání nezabírají žádné místo uvnitř místnosti a svého uživatele nijak neomezují.

Běžně se výklopné střešní okno dodává
až do rozměrů 134×160 cm

Převratnou novinkou jsou také střešní okna se dvěma křídly, která se otevírají ven. Po jejich otevření vám vznikne malý balkon, do kterého můžete vstoupit. Tato netradiční střešní okna jsou také pochopitelně dražší, než klasické modely. Záleží pouze na vás, co od svého nového střešního okna budete očekávat a kolik peněz jste ochotni za jeho zakoupení utratit.

Jak probíhá instalace střešního okna?

4 komentáře
  1. To jsem nevedel, ze velux vymyslel stresni okna zajimave navic behem 2. svetove valky k cemu asi slouzila?

  2. Mám dotaz ohledně střešních oken v mém bytě. Užívám je již delší dobu a nyní jedno z nich prasklo, dovnitř neteče, ale asi by to chtělo vyměnit. Zvládne to i běžné sklenářsřví?

Komentáře jsou uzavřeny.