Pružinová matrace: stálice, nebo přežitek?

Stejně jako se vyvíjí medicína a mnohé technologie, dopředu jde i pokrok na poli nábytku a bytového vybavení. Bez pružinových matrací jsme si neuměli před třiceti lety postel představit. Dnes stojí v pozadí. Blíží se konec její éry nebo se dokáže mezi konkurencí ještě prosadit? 

Vzpomínky versus realita 

Každý si umí oživit vzpomínky na pružinové matrace, vysoké a měkké podložky, kdy neustálým používáním uvolněná péra tlačila do beder a způsobovala značný diskomfort při sezení nebo spánku. Ráno jste se budili rozlámali a rozbolavělí. Možná právě proto vůči nim sílí odpor, a i za cenu vyšších výdajů hledáte kvalitní matrace, které fungují na jiném principu, a tak rychle se neopotřebují. 

Konec předsudkům. Ano, pružinové matrace neměly dobrou pověst. A těžko ji napravují. Vývoj ale značně pokročil a dnes patří mezi to nejlepší, co lze na trhu nalézt. 

Záruka pohodlí 

Pružiny zabudované uvnitř matrace zaručují, že podložka ihned reaguje na zátěž, kterou jí způsobí váha lidského těla. Poddá se mu, zkopíruje jeho křivky a lehce prohnutý tvar, ale díky odporu pružin se nepronese až na dno nebo k roštu postele a udrží tělo ve zdravé linii, aniž byste museli silou zatínat svaly a být po dobu spánku nebo odpočinku v tenzi, spotřebovávat cennou energii a zbytečně se vyčerpávat. 

Tento systém je totožný pro pružinové matrace napříč celým cenovým spektrem. I modely z nižší kategorie jsou natolik kvalitní, že zaručují dostatečnou oporu během noci a jsou vhodné jako pro dospělé, tak pro starší děti. 

Černý puntík 

Pružinový systém si postupně zlepšuje reputaci, ale neumí jít plně s dobou. To je jeden z dalších důvodů, proč se lidé jejich koupi brání. Kvůli “vnitřnímu ústrojí” jsou málo ohebné a použití na lamelách nebo polohovatelných roštech nepřipadá v úvahu.