S rostoucím věkem přibývá nejen svíček na dortu, ale zpravidla také zdravotních obtíží. Především problémy s hybností mohou výrazně omezovat život seniora. Díky moderním vymoženostem však lze napomoci soběstačnosti seniora i zkvalitnění jeho života.
Přizpůsobení domova
S příchodem zdravotních obtíží omezujících hybnost je především nutné přizpůsobit vzniklé situaci domácí prostředí. Nemocná osoba tak získá nejen větší pohodlí a úlevu od bolesti, řada kompenzačních pomůcek jí umožní více pohybu a umocní soběstačnost.
Ložnice
V posteli strávíme téměř třetinu života. Proto by kvalitní postel měla patřit do každé domácnosti, nejen do bytu osob s onemocněním pohybového aparátu. Lidé s omezenou hybností by potom měli výběru postele věnovat speciální pozornost.
Vhodně vybraná postel s kvalitní matrací napomáhá správné podpoře páteře a spánek na vhodně zvoleném lůžku sníží intenzitu bolestí. Velkou výhodou mohou být lůžka polohovatelná, ať už mechanicky či elektronicky.
V případě osob upoutaných dlouhodobě na lůžko je vhodné zvážit koupi antidekubitní matrace, která chrání před vznikem dekubitů, tedy proleženin. Tyto matrace existují dvojího typu.
- Aktivní antidekubitní matrace, jejichž jádro je tvořeno nafukovatelnými částmi, které mohou být nafouknuty či vyfouknuty dle aktuální potřeby, čímž je zajištěna změna bodů, na než při ležení vzniká největší tlak.
- Pasivní antidekubitní matrace se vyvíjí na základě měření rozložení tlaků na části těla ležícího pacienta a dle zjištěných výsledků se vyrábí tak, aby v kritických místech byl tlak matrace co nejnižší.
Kuchyně
I kuchyně lze upravit potřebám osob s omezenou mobilitou. Pro vozíčkáře je možno objednat kuchyni na míru se sníženou pracovní deskou, pod níž je možno zajet vozíčkem, případně běžnou linku dovybavit výsuvnými pracovními deskami v příslušné výšce.
Nejen vozíčkářům, ale i ostatním osobám se zhoršenou hybností může práci v kuchyni usnadnit i řada zdánlivě drobných pomůcek, například prkénko se zvýšenými okraji a zarážkou proti pohybu prkénka po podložce, nůž s kolmou rukojetí, pomůcky ke snazšímu otevírání nápojů či konzerv, příbory s anatomickou rukojetí a mnoho dalších vymožeností.
Schodiště
Schodiště je pro osoby s omezenou hybností často nezdolatelnou překážkou. Žijete-li však v domě se schodištěm, nemusíte hned pomýšlet na změnu bydlení. Schody lze překonat pomocí schodišťové plošiny nebo pomocí schodiš’ťové sedačky. Tato sedačka je z metod, jak zdolat schodiště, asi ta nejméně náročná na úpravu interiéru. Sedačka se pohybuje po kolejnici, která se přimontuje do schodišťových stupňů. Lze tak umístit i na poměrně strmá schodiště.
Tato kolejnice zabírá jen nepatrný prostor a sedačka samotná lze zakoupit také ve skládací verzi, tudíž ve chvíli, kdy není používána, ji lze sklopit. Schodišťová sedačka je vybavena opěrnými madly, podpěrkou pod nohy a ovládacím panelem, který zvládne obsluhovat po zaškolení každý. Schodišťové sedačky je možno využít na všech typech schodišť od klasických rovných, přes schodiště lomená až po schodiště točitá.
Koupelna
Dalším místem, které si zajisté vyžádá úpravy, je koupelna. Velmi praktická a zároveň snadno instalovatelná jsou madla, která by neměla chybět v žádné koupelně, kterou využívá jakákoliv starší osoba, i když právě netrpí výrazným handicapem.
Madla jsou skvělým pomocníkem při vstávání z vany či WC a mohou sloužit také jako prevence pádu staršícho osob. Další otázkou řešení koupelny je volba mezi sprchovým koutem a vanou. Sprchový kout nabízí jednodušší vstup do jeho prostoru a může být dovybaven sedátkem. Někomu naopak více vyhovuje mytí ve vaně, ani to není při omezené hybnosti nemožné. Přesunu do vany napomůže výsuvná vanová sedačka.