Před stavbou rodinného domu je nutné vyřešit odvod odpadních vod. Pokud je k dispozici kanalizační přípojka na veřejnou kanalizaci, je vše jednodušší. Když ale chybí, pak je zapotřebí postavit čističku odpadních vod, která dokáže odstranit z vody 95 až 97 procent znečištění. Zpracovává všechny vody z domácnosti, kromě dešťové. Jakou čističku si vybrat?
Pro koho je vhodná čistička odpadních vod
Odborníci vám obvykle doporučí využití čističky odpadních vod u objektů, které jsou trvale obývané. Hodí se proto pro rodinné domy, případně chaty, kde se celoročně bydlí. Čistička potřebuje pravidelný přítok odpadních vod, aby správně pracovala. Bez přísunu živin pro mikroorganismy nebude biologický proces fungovat, proto není čistička vhodná pro objekty obývané jen občas. Zde se více využije klasická žumpa, tedy bezodtoková žumpa, jejíž obsah čas od času vyveze fekální vůz.
Při výstavbě čističky odpadních vod je třeba provést zaměření, zvládnout výkopové práce, napojit čističku k rodinnému domu a elektrickému přívodu. Samozřejmostí je ohlášení stavby nebo povolení, které je třeba vyřídit na stavebním úřadě. Je okolo toho hodně běhání po úřadech, takže se vyplatí si pro výstavbu čističky vybrat firmu, která zvládne i toto, a to nejlépe tzv. vše na klíč.
Co je to vodovodní přípojka
Pod vodovodní přípojkou si představte soustavu potrubí, která je uložená v hloubce tak, aby nedocházelo k jejímu namrznutí. Vodovodní přípojka přepravuje pitnou vodu z veřejného vodovodu do vnitřního rozvodu vody v rodinném domě, chatě, chalupě či dalších budovách. Její součástí je vodoměr s ochrannou plombou. Zřízení vodovodní přípojky vyžaduje odbornou práci, jejíž součástí je tlaková zkouška a fotodokumentace s geodetickým zaměřením.
Kanalizační přípojky
Má-li nemovitost možnost být připojena k veřejnému kanalizačnímu řádu, je to pohodlné řešení odtoku odpadních vod. Odpadá nutnost stavět čističku, protože vše zařídí kanalizační přípojka. Před její realizací je zapotřebí nechat vypracovat projekt kanalizační přípojky. Součástí stavby je pak zaměření, výkopové práce, pokládka potrubí a napojení na řad. Výhodou je, že od napojení přípojky na kanalizace odpadá nutnost se o ni starat. Snad jen v případě, je-li její stav nevyhovující.