Rolety a žaluzie udrží v domě příjemné klima

Výhodou starých zděných domů je chládek i uprostřed léta. Kamenné zdi se ohřívají mnohem pomaleji než stěny betonové, když navíc zvolíte vhodné stínění oken, bude vám ve vašem domě celé léto příjemně.

Udržet přijatelnou teplotu v novostavbách je také možné. I v nich je jedním ze základních pravidel pro nepřehřívání interiéru kvalitní stínící technika. Okna za zataženými roletami či žaluziemi se nerozpalují slunečními paprsky, takže skleněné plochy neohřívají vzduch uvnitř domu.

Nejčastěji volíme vnitřní stínění

Naprostá většina z nás si pořizuje žaluzie do oken. Některé firmy dávají vnitřní žaluzie jako bonus zdarma k novým plastovým oknům, takže většinou rozhodne cena, proč sáhneme právě po nich. Výhodou je, že se vyrábějí v mnoha barevných provedeních, můžete si tedy vybrat takové, které ladí se zařízením pokoje.

Vnitřní okenní žaluzie sice nechrání skleněné výplně před ohřátím, brání však ohřívání vzduchu v místnosti. Podobně fungují i interiérové vertikální žaluzie nebo vnitřní rolety. Všechny tyto varianty navíc plní úlohu dekorativního prvku v místnosti, proto je dobré vybírat opravdu pečlivě.

Venkovní žaluzie a rolety mají mnohem víc funkcí

Na rozdíl od vnitřních stínících prvků dokážou ty vnější opravdu ochránit okenní tabule před slunečními paprsky a tím i před rozpálením. Jestliže zatáhnete vnější rolety, můžete klidně i v nejteplejší části dne větrat, aniž by se tím ohříval vzduch v místnosti.

Vnější stínící technika chrání dům před hlukem a prachem z ulice, poskytuje i mnohem větší bezpečí před nevítanými návštěvníky. Za vyšší komfort si ovšem trochu připlatíte.

Markýzy a pergoly

Samostatnou kapitolou jsou pergoly a markýzy, které si pořizujeme k zastřešení teras a stále častěji i balkónů. Jsou výborným řešením tam, kde máte francouzská okna, díky nim nemusíte utrácet za žaluzie, a přesto jsou skleněné plochy schované před ostrým sluncem. Zároveň  jste  chránění před UV zářením či letní přeháňkou v době, kdy si užíváte posezení venku.