Smrk pichlavý a jeho kultivar ‘Hoopsii’: Odkud pochází a jak jej správně pěstovat?

Přemýšlíte nad novým přírůstkem do vaší okrasné zahrady? V tom případě by vaší pozornosti neměl uniknout smrk pichlavý, konkrétně jeho kultivar ‘Hoopsii’. V tomto článku se dozvíte, jak vypadá a jak se o něj starat, aby se mu dařilo.

okrasné zahrady

Odkud smrk pichlavý pochází?

Původ smrku pichlavého bychom hledali v Severní Americe, kde roste zejména v horských smíšených lesích, na březích řek a na bažinatých místech. Botanici jej zde objevili v roce 1862 a o chvíli později se dostal do Evropy.

V současné době na něj můžete narazit například v Rusku, přičemž velmi rychle zdomácněl i u nás. Lidově bývá velmi často přezdíván jako „smrk stříbrný“, a to díky modravě stříbřitému zbarvení jehlic na mladých výhonech.

Kultivar ‘Hoopsii’ byl poprvé objeven v roce 1958 v Německu. Jedná se o středně velký jehličnan, který dorůstá průměrně 12 až 15m výšky. Charakteristický je pro něj velmi pomalý růst, a proto v deseti letech měří jen něco málo přes dva metry. Na první pohled vás přitom tato odrůda okouzlí výraznými modrostříbrnými jehlicemi, které jsou tuhé a špičaté a vyrůstají na větévkách kolem dokola. 

Nenáročný a přizpůsobivý

Co se pěstování týče, je kultivar ‘Hoopsii’ opravdu nenáročný. Přizpůsobí se a bude dobře tolerovat jakoukoliv půdu. Pěkně poroste jak v sušších, tak i vlhčích půdách, pouze je potřeba se vyhnout trvalému zamokření. V otázce půdní reakce dává přednost neutrální až lehce kyselé půdě.

V ideálním případě jej vysaďte na plné slunce, konkrétně na stanoviště s vlhčím mikroklimatem. Rovněž vykazuje poměrně dobrou odolnost vůči znečištěnému městskému ovzduší. 

Ideální využití? Jako solitéra!

Díky svým vlastnostem patří odrůda ‘Hoopsii’ mezi nejoblíbenější a nejžádanější smrky pichlavé. Skvěle se uplatní především jako solitéra nebo ve volnější skupinové výsadbě jehličnanů. Své místo si najde jako součást nejrůznějších skalek a vřesovišť a perfektního efektu dosáhnete s předsadbou nižších růžových nebo červených rostlin. 

Pro více informací o okrasných stromech navštivte web www.okrasne-stromy.cz.