Starožitný úložný nábytek

Dodejte svému bydlení „šmrnc“ a oživte jej funkčním starožitným nábytkem. Využít můžete třeba historický úložný nábytek.

Trocha historie

Prvním známým kusem úložného nábytku byla truhla (z období starověku). V dobách římského impéria se rozmohly skříně pro úschovu potravin.

Druhy úložného nábytku

S úložným nábytkem se můžeme nejčastěji setkat v pokojích, kancelářích, kuchyni, ale ničím ojedinělým není ani koupelna. Podívejme se na nejběžnější druhy nábytku k ukládání rozličných předmětů:

  • knihovna – první knihovna se objevuje v 17. století. Ve většině případech se jedná o dvoukřídlou mělčí skříň s policemi, která má ve spodní části zásuvky, ev. police ukryté za dvířkami.
  • komoda – neboli prádelník, sloužila ke schování šatstva. Vrchní deska nižších komod slouží jako odkládací plocha pro vázy s květinami, televizor…
  • příborník – též známý jako kredenc (z ital. credenzone). Tento kus nábytku sloužil k uschování/vystavení předmětů pro přípravu občerstvení.
  • vitrína – jedná se o prosklenou skříň sloužící k vystavení rozličných předmětů, nejčastěji skleněných nebo porcelánových.
  • další – skříně a skříňky, psací stoly či postele s úložným prostorem a jiné méně známé kusy nábytku.

komoda

Nechť vaši domácnost prozáří kontrast

Není podstatné jestli zvolíte starožitný úložný nábytek z období renesance, baroka, rokoka, klasicismu, empíru, biedermaieru, historismu, artdeca či funkcionalismu. Důležité je, aby vám dobře sloužil a nepůsobil v pokoji jako pěst na oko. Proto je třeba jej vhodně zakomponovat mezi stávající vybavení místnosti.

Už samotná kombinace nový vs. historický nábytek je velmi líbivá. Sladit jej můžete s barvou stěn či stávajícího nábytku. Teoreticky lze sladit nábytek s čímkoli vás napadne. Popusťte uzdu fantazii a vsaďte na svou intuici.

Kde si opatřit starožitný nábytek

Sháníte-li starožitný nábytek do své domácnosti, obraťte se na specializované prodejny nabízející tento druh sortimentu. Některé mají i své internetové stránky, kde „vystavují“ nabízené zboží. Pokud vám žádný kousek neučaruje, je možné se s některými prodejci domluvit na dovozu vámi vybraného solitéru ze zahraničí.