Startovací byty najdete i v Praze, ale není jich dostatek

shutterstock.com

Jste mladí a rozhodli jste se, že se osamostatníte? Rádi byste založili rodinu, nechcete ale bydlet s rodiči?  V takovém případě vás bude zajímat vlastní bydlení, což ale při dnešních vysokých cenách bytů není žádná legrace. Pokud vám měsíční příjem nepokryje běžné nájemné, můžete vlastní bydlení vyřešit takzvaným startovacím bytem. Co jsou startovací byty? Najdou se takové byty i v Praze? Na tyto otázky si odpovíme v dnešním článku.  

Co jsou startovací byty?

Slovní spojení „startovací byty“ se používá pro označení různých druhů bydlení, například pro byty poskytované v rámci sociálních programů. Ale v poslední době je jako startovací byt označeno bydlení pro mladé rodiny a páry, kteří se chtějí osamostatnit. Hlavní předností startovacích bytů je nízký nájem, mnohem nižší než u klasických bytů. V současnosti rozdělujeme startovací byty na dvě kategorie – byty nabízené obcemi a byty nabízené developery např. byty Praha 9.

Projekt startovacích bytů v Praze 4

V Praze 4 byl spuštěn projekt startovacích bytů, v jehož rámci dojde k rekonstrukci 43 bytů velikosti 1+kk až 3+kk. Byty se nachází na Roztylském náměstí ve Spořilově a noví nájemníci se budou moct nastěhovat již koncem letošního roku. Tyto startovací byty jsou určeny pro mladé manžele a nesezdané partnery s dítětem, kteří musí být ve věku od 18 do 30 let. Dalším požadavkem pro získání nájemní smlouvy je mít alespoň rok trvalý pobyt v městské části Praha 4.

Prodej bytů v Praze menších rozměrů nabízí i developeři v rámci svých rezidenčních projektů.

Jak je vysoké nájemné v těchto bytech?

Jelikož je charakteristickým rysem startovacích bytů nízká cena, Praha 4 stanovila měsíční nájemné ve výši 50 % běžného nájmu v této lokalitě. Konkrétně nový nájemník zaplatí 80 korun za metr čtvereční, což je velmi rozumná cena. Praha 4 tak dává šanci mladým párům začít společné soužití.

O startovací byty je v Praze velký zájem, ale je jich nedostatek. V budoucnosti se však můžete těšit na zvýšení počtu startovacích bytů nejen v Praze, ale i v ostatních městech České republiky. O možnosti získat startovací byt se dozvíte nejvíce informací na městských úřadech.

Článek napsán za podpory www.finep.cz/ – přední český developer