Vedro v bytě? Babské rady, jak s ním zatočit

Vlnou tropických veder se šplhají teploty venku i doma do závratných výšin. Zjistěte, jak účinně snížit hodnoty až o několik stupňů.

nástěnná klimatizace

Větrejte chytře

Odolejte pokušení větrat po celý den. Otevírejte okna brzy ráno, večer cca po 22. hodině, v noci a těsně po dešti. Vzduch bývá chladnější než přes den a lépe osvěží.

Zatemněte okna

Před odchodem do práce zatemněte okna v celém bytě. Více než záclony a závěsy vám pomohou žaluzie nebo venkovní rolety. Díky nim snížíte riziko přílišného vyhřátí domova až o 50 %. Jelikož tmavé barvy přitahují teplo, dejte přednost světlejším žaluziím a roletám.

Chlaďte ledem

Nádoba s ledem nebo lahev plná studené vody dokáže mírně ochladit a zvlhčit okolní vzduch. Efekt umocníte tím, že v bytě vytvoříte průvan.

Dejte mokré ručníky na okna

Suchý vzduch horko ještě umocňuje. Při večerním větrání pověste do oken mokré ručníky nebo utěrky. Tímto trikem příjemně zchladíte a zvlhčíte vzduch, který proudí dovnitř bytu. Ručníky můžete nechat viset po celou noc, a zpříjemnit si tak usínání i spánek.

Obklopte se zelení

Vzrostlé stromy chrání dům před náporem vysokých teplot. Do interiéru si zase pořiďte zelené pokojové rostliny, které slouží jako účinný zdroj vlhkosti.

Napusťte umyvadlo vodou

Napusťte umyvadlo, dřez nebo vanu studenou vodou. Odpařováním ochladí vzduch. Stejně tak můžete vodu nalít do hrnců a umístit je do ložnice, obýváku či dětského pokoje.

Vypněte elektroniku

Zapnutá televize, počítač a další domácí technika produkuje velké množství tepla. Pokud tyto přístroje aktivně nepoužíváte, raději je vypojte ze zásuvky a zbytečně si domov ještě více nezahřívejte.

Vsaďte na chladné barvy

Studené barvy snižují teplotu v interiéru sice jen pocitově, ale zato účinně. Dobře fungují odstíny bílé, modré, šedé, zelené, fialové a béžové – na zdích, textiliích a dekoracích.

Nejste na babské rady? Pořiďte si moderní klimatizaci

Spolehlivým pomocníkem ke snížení teploty v bytě je nástěnná klimatizace. Moderní jednotky neustále obnovují vzduch, zlepšují jeho kvalitu a udržují v interiéru optimální vlhkost.

Zbaví vzduch alergenů, jako jsou pyly, prach, plísňové spory a roztoči a bojuje i proti bakteriím a virům. Díky klimatizaci zvýšíte svou pracovní výkonnost, nebudete tolik unavení a snížíte i riziko nebezpečné dehydratace.